BELEDİYE MECLİSİ BAŞKAN VEKİLİ'Nİ SEÇTİ

BHM 08.09.2018 10:52 0 Yorum 438 Okunma

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un görevde dahi olmadığı dönemde İmar Kirliliği suçlamasıyla yargılandığı bir davada aldığı 38 gün hak mahrumiyeti cezası nedeniyle boşalan Başkanlık görevine 04 Ekim 2018 tarihine kadar vekalet edecek isim, olağanüstü meclis toplantısında yapılan seçim ile belirlendi. 

Bodrum Belediye Meclisi, 28 gün başkanlığa velayet etmek Dursun Göktepe’yi seçti. 

Bodrum Belediye Meclisi'nin başkan vekilini seçmek için düzenlediği toplantıya Başkan Mehmet Kocadon’un yanı sıra, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Bodrum Belediyesinin farklı birimlerinden çok sayıda personel ve vatandaşlar katıldı. Bağımsız üyelerden 2, CHP grubundan ise 1 meclis üyesi toplantıya katılmadı. 
 
Başkan Mehmet Kocadon salona girdiği sırada salondakiler “Hak Hukuk Adalet” sloganları attı. 
 
Toplantıyı yöneten Dursun Göktepe, toplantının başında yaptığı konuşmada bir temennide bulunarak “Seçilmiş insanların seçildikleri yerde görev yapmasını diliyorum. Hukuki sürecin hızlanmasını umarak toplantıyı açıyorum” dedi. 
 
Toplantının başında söz alan bağımsız meclis üyesi Süleyman Mazı, kısa bir açıklama yapmak istediğini belirterek, bağımsız 10 meclis üyesi adına hazırlanan metni okudu. Bağımsız üyelerin aday çıkarmayacağını ve boş oy kullanacağını ifade eden Mazı, Bodrum'un yönetim zaafiyetleri nedeniyle sürekli bu tür olumsuzluklarla gündeme gelmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirerek şunları söyledi; 
 
“Bugün burada Bodrum Belediye Başkanı arkadaşımızın kesinleşen yargı kararı ile 38 gün hak mahrumiyeti cezası alması sonucunda bu süre zarfında görev yapacak olan Bodrum Belediye Meclisi başkan vekili arkadaşımızı seçmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bizler Bodrum halkının oylarıyla seçilmiş bağımsız meclis üyesi arkadaşlarımızla bu gündem maddesi üzerine yaptığımız değerlendirmede, 28 günlük süre içinde aramızdan bir aday çıkarmayı siyasi etik açısından doğru bulmadığımızı ifade ediyor ve yapılacak olan bu seçimde boş oy kullanarak irademizi göstereceğimizi sizler ve Bodrum kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ancak burada şunu da ifade etmek istiyorum; yönetenlerin ihmalinden kaynaklanan gerek imar mevzuatı, gerek doğal yapının bozulması, gerekse de kamuya aykırı eylemler nedeniyle gündeme gelmesi Dünya markası Bodrumumuzun imajını zedelemiştir. Takdir değerli Bodrum kamuoyunundur” dedi. 
 
Ardından söz alan belediye başkan yardımcısı Taner Uslu, “Bizler CHP meclis grubu olarak her ne kadar gizli oylama olsa da Bodrum kamuoyunu bilgilendirme açısından sayın Dursun Göktepe’yi belirtilen süreç için başkan vekilliğine aday olarak öneriyoruz. Yargı süreci hakkında yorum yapmak bize düşmez. Sonuçta en iyi takdiri ve kararı Bodrum halkı vermiştir” diye konuştu. 
 
Ardından meclis üyelerine pusulalar dağıtılarak seçime geçildi. 3’te 2 çoğunluğun arandığı ilk ve ikinci tur oylamada Dursun Göktepe 20 oy alırken, 8 oy boş çıktı. İlk iki tur oylamada 3’te 2 çoğunluk sağlanamayınca, salt çoğunluğun arandığı üçüncü tur oylama yapıldı. Oylama sonunda yine 20 oy alan Göktepe, 28 günlüğüne Bodrum Belediye başkan vekili seçildi. 
 
Seçimin ardından Başkan Kocadon, Dursun Göktepe’yi tebrik etti. Burada basın mensuplarına açıklamalar yapan Başkan Kocadon, şunları söyledi; 
 
“Dursun ağabeyim benim zoraki tatile çıktığım yıllarda hep görevi üstlenmiştir. Kısa bir süre için bu görevi yine üstlendi. Kendisine başarılar diliyorum. Zaten hep yanında olmaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde bu 30 günü geçireceğimiz kanaatindeyim. Başkanıma hayırlı olsun, Bodrumumuza hayırlı olsun. Yargı bölümü hala devam ediyor. Türkiye’de bir de imar barışı var. İmar barışından kaynaklanan bir başvurumuz var. Türk yargısına olan inancımızı, güvenimizi hiçbir zaman yitirmedik. Daha önce de bu süreçlerden geçtiğimde yargıya olan güvenimizi yitirmemiştik. Daha önce de dediğim gibi yargının süreci ne olursa olsun, hiçbir yere müracaat etmeyeceğim, sadece kamuoyunun takdirine sunacağım” dedi. 
 
Başkan vekili seçilen Dursun Göktepe ise “Hukuka saygımız sonsuz ama bu karar vicdanları tatmin etmemiştir. Dilerim hukuk gereken düzeltmeyi yapacaktır. Meclis üyesi arkadaşlara da itimatlarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
 

 İLK YORUMU SİZ YAPIN...