29 Kasım 2022 Salı

Turizmcilerden Basın Açıklaması: Altyapıda zamanlama yanlış!

BHM
16.08.2022 22:03
Turizmcilerden Basın Açıklaması: Altyapıda zamanlama yanlış!
Bodrum’da sezon ortasında devam eden altyapı çalışmalarına bir tepki de turizmcilerden geldi. Altyapı çalışmaları nedeniyle kaosa dönüşen Bodrum trafiğinden bölgedeki vatandaşların ve sürücülerin isyanı günlerdir gündemi meşgul ederken, turistlerden ve acentalardan gelen şikayetler ise bardağı taşıran son damla oldu. Basın toplantısı düzenleyen ilçe turizminin temsilcileri, bu şikayetlerin, Bodrum turizminin geleceğinin ileriki yıllar için tehdit oluşturabileceğine işaret ederek yetkilileri uyardı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan ve Bodrum Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, Bodrum’un çeşitli noktalarında süren ve turistler de dahil bölgede yaşayan vatandaşların şikayetlerine konu olan altyapı çalışmaları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

YÜKSEL ASLAN: “TURİZMCİLER DE TURİSTLER DE MAĞDUR…”

Bodrum Haber Merkezi olarak Bodrum Gündem Haber'in basın açıklaması videosundan derlediğimiz haberimizde; Son zamanlarda gündemde olan Bodrum’daki altyapı çalışmaları ile ilgili TÜRSAB üyelerinin mağduriyeti açısından bir açıklama gereği yapmayı duyduklarını ifade eden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, “Bugün BODER’in de yayınlamış olduğu bir basın bildirisi vardı. Biz de TÜRSAB olarak kendi üyelerimizden aldığımız şikayetler üzerine böyle bir açıklamayı yapma gereğini duyduk. Biz tabii ki Bodrum’un altyapı çalışmalarının yapılmasını, gerek AYDEM gerekse de MUSKİ’nin yapmış olduğu altyapıları yenileme veya kabloları yeraltına alma çalışmalarını doğru buluyoruz ancak zamanlamaya bakınca biz bundan, turizmciler açısından mağdur oluyoruz. Turistler de mağdur oluyor. Yarımadanın belli bölgelerinde bu çalışmalar yapılıyor. En son Umurça Mahallesi, Mümtaz Ataman Caddesi’nde yapılan çalışma, şu anda liman bölgesi ile İçmeler bölgesi ile olan trafikte, yolcularımızı taşımakta aksama yaşatıyor. Özellikle burada da üyelerimizin şikayetleri var. Tabi ki bu çalışmalar yapılabilirdi ancak niye Ağustos ortasında yapılıyor veya niye yüksek sezonda yapılıyor? Bunu bize henüz açıklayan olmadı. Tabi ki bir şeyin zamanlaması ve daha önceden bütçelendirilmesi vardır. Bunlara katılıyorum. Bu açıdan buna dikkat edilmesi gerektiğine de inanıyorum ama bizim bu mağduriyetimizden dolayı da milyonlarca dolar tanıtım yaparak getirmiş olduğumuz turistlerin de mağduriyet yaşamasıyla, bunlar bizi ters yönde etkiliyor.” dedi.

Turistlerden alınan şikayetlerden ötürü kayba uğradığımızı ifade eden Aslan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Aslında bir yandan bir şeyi zamanında yaparak bütçeden bir şey kaybetmek istemiyoruz ama bir yandan da geleceğimiz ile ilgili turistlerden aldığımız şikayetlerden dolayı kayba uğruyoruz. Örnek veriyorum: yarın Bodrum Limanına çok büyük bir gemi yanaşacak. Bizim bir seyahat acentamız, 800’e yakın yolcuyu Bodrum şehir merkezini ve Kale’yi gezdirmek için araçlar ile hareket edecek. O trafikte o otobüsler nasıl dönecek veya nasıl taşınacak? Şu anda böyle bir sıkıntı yaşanıyor. Bunun gibi aynı şekilde İçmeler bölgesinde hareket eden otobüsler, otellere yolcu taşıyan otobüsler de sıkıntı yaşıyor. Biz bunu, bu açıklamayı şu yüzden yapıyoruz: Yetkililerden bu konuda hassas davranmalarını -tabi ki onlar da düşünüyorlardır ama- bu hassasiyeti özellikle dikkate almalarını istiyoruz. Burada hem turist hem turizmci hem de buranın yereli mağdur olmasın istiyoruz. Konu sadece yarınki gemi de değil. Bugün o bölgede yürürken altyapı çalışmalarının yoğun bir şekilde yapıldığı yerde, araç trafiğinin tıkandığı, 10 dakikada gittiğiniz yeri yarım saatte gittiğiniz zaman da sıkıntı yaşıyoruz.”

ÖMER FARUK DENGİZ: “LÜTFEN ZAMANSIZ, PLANSIZ ÇALIŞMALARIN DURDURULMASINI RİCA EDİYORUZ”

Önceki günlerde Bodrum Otelciler Derneği olarak ilgili kurumlara hitaben bir basın açıklaması yaptıklarını ve bunun ses getirdiğini ifade eden Bodrum Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise “İlk başta AYDEM yetkilileri ile görüşme sağladım. Projeyi anlattılar ve projeyi anlatınca açıkçası şaşkınlığımı gizleyemedim. Çok zor bir proje çünkü geniş kapsamlı bir proje. İki ay boyunca süreceğini söylediler. Ben tahminen bunun 4 ayı da bulabileceğini düşünüyorum. Bunu söylemek zorundayım, sizlerle paylaşmak, şeffaf olmak zorundayım. Hepimizi bu konuda ciddiyete davet etmek istiyorum. AYDEM’de yapmış olduğum telefon görüşmelerinden sonra özür mektubu şeklinde bir bildiri gönderdiler. Sayın Fatih Bozoğlu’nun (Bodrum Gündem) mağduriyetini dile getirerek özür dilediler ama sonuç olarak da iyi gitmiyoruz. Orada biliyorsunuz bu yıl kruvaziyer gemileri geldi ve gelmeye de devam ediyor. Oradaki yolcu kapasitesi çok iyi, olumlu ama buradaki trafik akışı, gemilerden gelenlerin şehir merkezine gidişinde zor durumda kalacaklar. Lütfen zamansız, plansız çalışmaların durdurulmasını rica ediyoruz. Bunun Ekim ayına veya kasım ayına atmasını istiyoruz. Ondan sonrasına razıyız. Lütfen bizi dinleyin, bizi anlayın. Sayın Başkanımız Yüksel Aslan da dedi. Kesinlikle katılıyorum kendisine. Çünkü yapılan bu işlemler, bir sonraki 2023, 2024 veya 2025’i de etkiliyor. Bunu da söylemek zorundayım.” dedi.  

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com