07 Ağustos 2020 Cuma

Academia Vakfı-Tarih Konferansları

BHM
20.11.2019 15:27
28 Okuma
Academia Vakfı-Tarih Konferansları
Kibyra Antik Kenti-Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru    

Akademia Vakfı Tarih Konferansları
Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru
“Kibyra Antik Kenti”                                                                                                                          

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı bünyesinde bulunan Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi’nin 2019-2020 kış dönemi “Tarih Konferansları” dizisi içinde, Bodrum Belediyesinin destekleri ile, 23 Kasım 2019 Cumartesi günü saat 14 00’de Bodrum-Konacık Herodot Kültür Merkezinde Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru tarafından, “Kibyra Antik Kenti” konulu bir konferans verilecektir.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Göller Yöresi Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Burdur ili sınırları içinde bulunan Kibyra Antik Kenti kazı çalışmalarına 2006 yılında Burdur Müze Müdürlüğü öncülüğünde başlamış olup, 2010 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile aynı çalışmalara devam etmektedir.

Odeion yapısı, eşsiz döşem zenginliği ve büyük oranda sağlam durumdaki mimarisiyle ön plana çıkmıştır. Yaklaşık 3600 kişilik kapasitesiyle, üzeri çatılı Anadolu’nun en büyük kapalı yapılarından biri olan Odeion, tüm bu özellikleri ile ülke çapında gözde yapılardan biri haline gelmiştir. Özellikle, yapının Orkestra bölümünün zemininde ince mermer plakalardan yapılmış (Opus sectile) ve bu yönüyle benzersiz bir Medusa resmi ortaya çıkarılmıştır. Kibyra Medusa’sı etkileyici güzelliği ile ülke genelinde büyük yankı uyandırmış ve kentin isminin geniş kitleler tarafından duyulmasına yol açmıştır. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2016 yılı için UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne yaptığı başvuru sonucunda Kibyra Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kabul edilmiştir.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com