31 Mayıs 2020 Pazar

"1. TANRIÇALAR GEÇİDİ" FESTİVALİ BAŞLADI

BHM
08.09.2018 10:44
457 Okuma
Yalıçiftlik Mahallesi Alazeytin mevkisindeki boynuzlar üzerinde kurulu Ender Güzey Müzesi'nde düzenlenen festival, sanatseverlerin yoğun ilgisiyle 7 Eylül'de başladı.
Açılış kokteyliyle başlayan etkinlikte, ressam ve heykeltıraş Ender Güzey'in "Tanrıçaların Dansı" için kendi sanatsal motifleriyle tasarladığı kıyafetlerle dansçılar tarafından gösteri sunuldu. Daha sonra bu kıyafetler açık arttırmayla satıldı.
 
Bu yıl ilki düzenlenen Festival, birbirinden değişik eserlerin bulunduğu müzede, sanatçı Adnan Saygun anısına hazırlanan piyanist Elif Önal'ın verdiği Klasik Müzik konseriyle devam etti.
 
Festivalin yapımcısı sanatçı Ender Güzey, gazetecilere yaptığı açıklamada, yurt içi ve yurt dışından bir çok sanatçının festivalde yer aldığını söyledi.
 
Festivalde, resim, heykel, müzik, dans ve performansların olacağını ifade eden Güzey, "Festivalimiz üç gün, sergimiz ise bir ay sürecek. Araziyi aldığımda böyle muhteşem bir yer olduğunu bilmiyordum. Bölgeye yakın bir alanda Lelegler yaşamış. Bölgeden de Leleg ve Karya yolu geçiyor. O dönemde bu bölge 'tanrıçalar geçidi' olarak belirlenmiş. Bu isim festivali yapmama da ilham oldu." diye konuştu.
 
Çeşitli etkinliklerle 9 Eylül'e kadar devam edecek festivalde, bölge halkının hazırladığı yöresel yiyecekler de satışa sunulacak.
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com