26 Şubat 2020 Çarşamba

YENİ DÜZENLEME

BHM
02.03.2017 09:30
926 Okuma
YENİ DÜZENLEME
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Erzurum ve Sabiha Gökçen havalimanlarının Türkiye'ye tüm dünyadan turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçuş başına verilen 6 bin dolarlık yakıt desteği kapsamına alındığını bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,  Erzurum ve  Sabiha Gökçen havalimanlarının  Türkiye'ye tüm dünyadan turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçuş başına verilen 6 bin dolarlık yakıt desteği kapsamına alındığını bildirdi.

 

Bakan Avcı, muhabirlere yaptığı açıklamada, turizmcilere vergi borçlarının ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılması, istihdama yönelik teşvikler ve arazi tahsisi gibi bir çok destek sağladıklarını belirtti.

 

Bu desteklerden birinin de tüm dünyadan turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçuş başına verilen 6 bin dolarlık yakıt desteği olduğunu ifade eden Avcı, yakıt desteğinin kapsamının bu yıl daha da genişletildiğini söyledi.

 

Yurt dışından turist getiren charter ve tarifeli uçaklarda yolcu sayısı 200'ü aşarsa desteğin yüzde 30 artışla 7 bin 800 dolara yükseldiğini anlatan Avcı,  Antalya Gazipaşa-Alanya,  Antalya,  Muğla  Dalaman,  Muğla Milas-Bodrum,  İzmir  Adnan Menderes,  Kütahya Zafer,  Trabzon,  Denizli Çardak,  Isparta  Süleyman Demirel,  Eskişehir  Hasan Polatkan,  Ordu  Giresun ve  Samsun  Çarşamba havalimanlarına turist getiren acentelerin bu teşvikten yararlandığını hatırlattı.

 

Bakan Avcı, "Bu yıl havaalanlarının sayısını da artırdık.  Ordu,  Trabzon,  Samsun havaalanlarını da bu gruba dahil etmiştik. Son  Bakanlar Kurulu kararıyla  Erzurum ve  Sabiha Gökçen havalimanlarını da buna dahil ettik.  Erzurum Havalimanına ister tarifeli ister charter,  Sabiha Gökçen'e de charter uçuşlara verilecek." diye konuştu.

 

Alevi Bektaşi atlası hazırlanacak

 

Nevruz öncesi  21 Mart'ta  Ankara'da Alevi vatandaşlara yönelik geniş kapsamlı bir etkinlik yapmayı planladıklarını açıklayan Avcı, hem yurt içi hem yurt dışından  Hacı Bektaş Ocağına bağlı 250 dede ve 3 bine yakın kişinin katılımıyla "Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anma ve Sultan Nevruz Cemi"nin gerçekleştirileceğini bildirdi.

 

Bakanlığın koordinesinde yapılacak programın paydaşları arasında Alevi Bektaşi geleneğinden Dede Garkın Derneği, Baba Mansur Ocağı,  Hacı Bektaş Ocağı, Avuçhan Ocağının bulunacağını kaydeden Avcı, "Bu proje kapsamında bir belgesel de çekilecek, bir biyografi kitabı yayınlanacak, bir de Alevi Bektaşi ziyaret yerleri atlası yayınlanacak. Dünyada,  Avrupa'da,  Türkiye'de, bizim coğrafyamızda nerede, hangi ocak var yer alacak. İlk defa böyle kapsamlı bir atlas yayınlanacak." dedi.

 

Bakan Avcı, Alevi vatandaşlara yönelik katılımı bu kadar yüksek ve kapsamı geniş bir etkinliğin ilk defa gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com