27 Mayıs 2020 Çarşamba

UNUTMADIK!

BHM
02.07.2018 11:56
838 Okuma
UNUTMADIK!
Şu Sivas'ın elinde sazım çalınmaz Güllerim yandı yüreğim dayanmaz..

1993 yılının 2 Temmuz günü, Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas'a giden aydın ve sanatçılardan 33'ünün kaldıkları otelin yakılması sonucu hunharca yokedilmeleriyle, bir katliam olarak tarihe kazındı. Olayda iki otel görevlisi de yaşamını yitirmiş, iki saldırgan da ölmüştü.

 

Gerici İslam fanatikleri tarafından katliamdan iki gün önce dağıtılan bir bildiride, Aziz Nesin'in o sırada başyazarı olduğu Aydınlık gazetesinde yayımlanan Salman Rüşdi'nin "Şeytan Ayetleri" kitabından bahsedilmiş, Nesin hedef gösterilmişti

Bildiri meyvesini vermiş ve valinin katliam sonrası İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği rapora göre, saldırganların sayısı her saat artarak ve hiçbir aşamada polis müdahalesi ile karşılaşmadan akşam saat 18.00'da 15 bin kişiye ulaşmıştı. Otel önündeki araçlar ve sürüklenen heykel ateşe verilmiş, otelin camları kırılmıştı.

Yaklaşık 2 saat sonra "Sivas laiklere mezar olacak!" , "Lan yakın!", "Cehennem ateşi işte!" naraları eşliğinde otel ateşe verilmişti.

 

Katliamda hayatını kaybeden aydın ve sanatçı Can'larımızı, 25. yılda saygıyla anıyoruz.

 

SİVAS'IN IŞIĞI SÖNMEYECEK

BODRUM ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜR DERNEĞİ tarafından bu akşam saat 20.00'da Belediye Meydanı Karşısında anma etkinliği düzenlenecektir. 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com