20 Ocak 2020 Pazartesi

TÜRK SİNEMASI'NDA YA EVRİM, YA DEVRİM..

BHM
18.09.2018 17:22
240 Okuma
TÜRK SİNEMASI'NDA YA EVRİM, YA DEVRİM..
Bodrum Türk filmleri haftası kapsamında düzenlenen CineBodrum etkinliğinde buluşan sinema salonu sahipleri ve yapımcılar, yapılacak filmlerde ortak çalışma kararı aldı. 

8.Bodrum Türk Filmleri Haftası kapsamında, SİSAY'nin ev sahipliğinde “Türk Sinemasında Dönemsellik, Kısa ve Orta Vadeli Çözümler” paneli düzenlendi. Düzenlenen panele çok sayıda sinema salon işletmecisi, yapımcı ve yönetmen katıldı.

Türk sinema tarihini değiştirecek bir karara imza atılan panele, Sinema Salonu Yatırımcıları Dernek (SİSAY) Başkanı Cenk Sezgin, Yönetmen Murat Şeker, CGV Mars Cinema Group Genel Müdürü Ferhat Aslan ve Orient Pictures Şirket Sahibi Ozan Güler’in konuşmacı olarak katıldı. Panelde Türk sineması ve sorunları ele alınırken, sinema salonu sahipleri ve yapımcıların da sorunları konuşuldu. 

Panelin sonunda Yönetmen Murat Şeker’in sunduğu yapımcılar ve sinema salonu sahiplerinin ortak çalışmaları sinema işletmecilerinin ve yapımcıların birlikte yapacakları yatırımlara sinema sektörünün Türkiye’de daha hızlı büyüyeceğini bunun için beraber sinemaya yatırım yapılması gerektiğini anlattı. Konuşmaların ardından yapımcılar ve sinema salonu sahipleri böyle bir karar alınması yönünde Türkiye sinema sektörünün daha da büyüyeceği kanısına varıldı. Birçok yapımcı ve Sinema salonu sahipleri ortak olma konusunu bir süre tartıştıktan sonra aynı yolda beraber yürüme kararı alındı. 
 
Konu ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sinema Salonu Yatırımcıları Dernek (SİSAY) Başkanı Cenk Sezgin, Türkiye’de sinema salonu sahiplerinin en büyük sıkıntılarından birinin mevsimsellik olduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti; 
 
“Kışın daha çok, yazın daha az film çekiliyor olması en büyük sorunlarımızdan bir tanesi. Bu panelde sorunlarımızı konuştuk. Yapımcı, yönetmen arkadaşlarımız ve Sinema salonu sahipleri bir araya gelerek sorunlarımıza çözüm aradık. Vardığımız sonuç ise film adedi ve içeriğini zenginleştirirsek, daha kaliteli ve senaryosu daha güçlü, yapımı ve prodüksiyonu daha kuvvetli filmler üretirsek, sadece Türkiye’de bizim sektörümüze değil aynı zaman da Türkiye’nin çevre ülkelerindeki sinema sektörüne de etkisi olacağını konuştuk. Bunun sadece bizim cirolarımızı ve performansımızı artırımın ötesinde, Türk kültürünü çevre ülkelere ve bölgelerimize daha etkin olarak anlatılabileceğinin kararını verdik. Bu anlamda da özellikle biz sinema salonu işletmecileri sadece önümüze gelen filmi pazarlamak yerine, daha aktif olarak, yapılacak filmlere finansal anlamda katkı vermek, birlikte çalışmak arzusundayız. Bugün bunun altı çizildi. Bugüne kadar sinema salonu sahipleri bu işe ortak olmadılar. Pişirilip önüne getirilen filmi sunmakla yetindiler. Ama bugün itibariyle özellikle seyircinin nabzını tutan biz sinema salonu sahipleri, toplumla filmi buluşturma noktasında en önemli görevi üstlenmiş yatırımı yapan bizler, filmlerin mutfağında da bulunarak hem destek olmak, hem de ortaya çıkan filmin ihtiyaçları karşılar boyutta zengin ve geliştirimli daha çok seçenekle ortaya çıkmasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı. 
 
Yönetmen, oyuncu ve senarist olan Müfit Can Saçıntı da bu kararın sinemada ya devrim, ya evrim olacağını ifade ederek “Bugün bu karar alındığında kulaklarıma inanamadım. Kendimi yalancı çıkarmamak içinde sosyal medyadan paylaşamadım. Bence bu güzel Türkiye’mizin sinemasında ya bir evrim ya da bir devrim olacak göreceksiniz. Bence çok önemli bir gelişme bu karar. İlk defa yapımcılar ve Sinema salonu işletmecileri aynı taşın altına ellerini koyacaklar. Ben o kadar sevindim ki çok güzel bir haber. Bu gerçek olamaz diye düşünmüştüm. Daha da güzel işler ortaya çıkacak. Bütçeler artacak, böylelikle sinemayı yapanlarla, sinemayı halk ile buluşturan işletmeciler aynı film ve projede buluşunca çok güzel işler ortaya çıkacak. Bu Türk filmlerinin dönüm noktası” dedi 
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com