13 Ağustos 2020 Perşembe

TÜRK DÜNYASI'NIN SORUNLARINI TARTIŞTILAR

BHM
01.11.2018 10:16
353 Okuma
TÜRK DÜNYASI'NIN SORUNLARINI TARTIŞTILAR
Türk Boyları Federasyonu tarafından Muğla’da düzenlenen ve 3 gün süren “İpekyolu Güzergahında Türklerin Sorunları ve Doğu Türkistan Çalıştayı", Türk Dünyasının farklı bölgelerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Doğu Türkistan gibi birçok devletten gelen katılımcılar Türk Dünyasının sorunlarını tartıştı. 

Çalıştayın düzenlemesinde bulunduğu katkılar nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e teşekkür eden Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, “Bugün Türkistan Coğrafyasında bir yürek yanıyorsa hepimizin yüreği yanıyor biz bu acıyı hep beraber hissediyoruz. Bu çalıştayı Türk coğrafyasından balkanlara kadar birlik ve beraberlik açısından çok önemsiyoruz. Biz bir olursak kimse bizi yenemez. Bu çalıştayın yapılmasında verdiği destekler nedeniyle ve Türk Dünyasına yaptığı katkılardan dolayı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

 
Çalıştayda konuşma yapan Başkan Dr. Osman Gürün ise Atatürk'ün 29 Ekim 1933 yılında yaptığı bir konuşmadan alıntı yaparak şu sözleri dile getirdi:
 
"Atatürk; Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür. İnanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Onların bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekir” diyerek bugünkü durumuzu seneler önce çok güzel özetlemiştir. Her başımız sıkıştığında Atatürk’ün o konulardaki fikirlerini okumamız bizim için en önemli çıkış yolu olacaktır. Yolumuz açık rehberimiz Mustafa Kemal Atatürk olsun” dedi. 
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com