04 Nisan 2020 Cumartesi

SONRA KİMSE SUÇLU ARAMASIN!

BHM
01.07.2014 12:32
902 Okuma
SONRA KİMSE SUÇLU ARAMASIN!
Türk Jet Sosyetesi’nin tatil mekanı olan Göltürkbükü’nde her yıl yüzlerce ultra lüks yat koya demir atıyor. Peki bu yatlar sintinelerini ve atık sularını nereye atıyorlar? Yakın zamana kadar BÜKDER’in atık toplama teknesi bu işi yapıyordu ancak bürokrasi burada da devreye girdi ve tekne atıl vaziyette bekliyor.

Sosyetenin tatil mekanı olan Göltürkbükü, özellikle deniziyle SOS vermeye başladı. Göltürkbükü Çevre Koruma Kültür Sanat ve Turizm Derneği (BÜK-DER) denizde teknelerin bağlaması için Liman başkanlığının ilan ettiği yasak bölge dışına koyu boş bırakacak şekilde bir disiplin ve  düzen içerisinde denize tonozlar koydu, koyun temiz kalması ve lüks yatların atık su, çöp ve sintinelerini toplama amacıyla bir atık toplama teknesini Göltürkbükü’ne kazandırdı.

 

150 tekne bağlama kapasitesinde olan tonozlar sayesinde koya gelen yatlar demirlemek yerine bu tonozlara bağlandı ve çıpaları deniz dibini sürmediği için deniz aurasına bir zarar gelmedi. Atık toplama teknesi de bu yatlardan sintine, çöp, köpük gibi atıklarını toplamaya başladı ve sintineleri Göltürkbükü kanalizasyona nakletti.

 

EKİP 24 SAAT GÖREVDEYDİ

BÜKDER’in uzmanlardan oluşturduğu ekibi 24 saat boyunca tonozlara bağlanan teknelere palamar hizmeti  vermeye başladı, Göltükbükü Koyu’nda bir düzen sağlandı ve yatların gelişigüzel şekilde demirlenmesinin önüne geçildi.

 

Atık toplama teknesi de yakın zamana kadar görevini layıkıyla yerine getirdi. Böylece Göltürkbükü denizi geçen sene yapılan tüm deniz suyu analizlerinden tam not aldı.

 

DEVREYE BÜROKRASİ GİRDİ

Ancak bürokrasi burada da devreye girdi ve Liman Başkanlığı mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle tonozların kaldırılmasını istedi. BÜKDER Liman Başkanlığı’na tonoz izni almak için defalarca başvurmasına rağmen tüm çabaları sonuçsuz kaldı ve tonozlar kaldırıldı. Ayrıca yaz boyunca Göltürkbükü Koyu’nda bekleyen ultra lüks yatlardan atıklarını toplayan tekne, şimdi atıl vaziyette kaderini bekliyor. Bu konuda uzmanlaşmış, görev yapan elemanların işlerine son verildi.

 

BÜKDER yöneticileri ise isyanda. Yöneticiler lüks yatların yaz boyunca sürekli koyda beklediğini belirterek; “Buradan ayrılmayan yatlar denize demirliyorlar. O büyük demirler dipte deniz aurasını olumsuz etkiliyor. Sizce bu yatlar atıklarını, sintinelerini nereye boşaltıyor? Bunun cevabını denize bakarak verebilirsiniz. Maalesef Liman Başkanlığı ve Ankara tüm çabalarımıza rağmen tonozları kaldırtdı, teknemizin çalışmasına izin vermiyor. Göltürkbükü denizi ise gün geçtikçe kirleniyor. Göz göre göre denizimizin kirlenmesi içimizi acıtıyor. Birkaç yıl sonra önüne geçilmez bir kirlilik olunca kimse suçlu aramasın” dediler. 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com