25 Kasım 2020 Çarşamba

Serginin gelirini hayvanlarımıza

BHM
21.02.2014 23:54
Serginin gelirini hayvanlarımıza
Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon, Ressam Lerzan Kürkçü’nün ‘Yaşamak Her Canlının Hakkıdır’ isimli resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi.  

Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Galerisi’nde açılan sergiye Bodrumlu sanatsever ve hayvanseverler katıldı. Ressam Lerzan Kürkçü’ye ait, toplam 60 adet eserin yer aldığı sergi, sokak hayvanları yararına düzenlendi.

 

Başkan Kocadon, açılış öncesi, Ressam Lerzan Kürkçü’ye hitaben yaptığı konuşmada, “Bazen gerçekten hani derler ya; patika yolda ayağın taşa takılınca farklı bir boyuta geçer yaşam diye. Gerçekten ben değerli sanatçı hanımefendimize çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

Başkan Kocadon serginin oluşumu hakkında da bilgi verdiği konuşmasında şunları aktardı: 
“Lerzan Hanımla tesadüfen karşılaşmıştık. O gün çok güzel bir öneri sunarak; başkanım, ben bir sergi açmak istiyorum ama bu serginin gelirini hayvanlarımıza aktaralım. Hayvan severlerimizle beraber, onların mutluluğu için ne yapılması gerekiyorsa onu yapalım, dedi. Gerçekten içtenlikle ve samimiyetle söyleyeyim; bugün bu serginin amacı bu. Şuna inanıyorum, arkadaşlar; ben her canlıya saygılı olmasının eğitimini almış bir insanım, öyle yetiştirildim. Özellikle bugün şöyle bir çevremize baktığımızda, canlı olan herkesle, doğamızla, hayvanlarımızla, insanlarımızla sevgi içinde kucaklaşmak beni gerçekten çok mutlu ediyor. Onun için bu desteğe, bu birlik beraberliğe, bu güzelliğe katkı sağlayan değerli sanatçımıza ve bu sanatsever ve hayvan sever topluluğa çok teşekkür ediyorum. Bu güzel sergimizin, hayvanlarımıza ve derneğimize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

AÇILIŞ KURDELESİNİ BAŞKAN KOCADON KESTİ 
En önemli şeyin mücadele etmek olduğunu belirten Başkan Kocadon, “Biz inanarak mücadele ettik. Bakın bugün Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan belki çok güzel bir barınağımız oldu. Maksadımız bunları daha da çoğaltmak ve güzelleştirmek. Yaşayan her canlıya saygılı olalım, yeter. Saygının olduğu yerde sevgi de, birlik ve beraberlik de oluyor. Bu dileğimle, bu güzel kurdeleyi kesiyorum. Hayırlı olsun.” diyerek serginin açılış kurdelesini Lerzan Kürkçü ve Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu ile birlikte kesti.

 

KÜRKÇÜ’DEN BAŞKAN KOCADON’A SÜRPRİZ
Başkan Kocadon, sergi sahibi Lerzan Kürkçü ile birlikte sergiyi gezerek resimler hakkında bilgi aldı. Kocadon, sergilenen resimlerden tuval üzerine yağlı boya ile yapılmış “Hatun” isimli eseri de satın alarak sergiye katkıda bulundu. Başkan Kocadon, ayrıca Türkbükü Deve Güreşleri’nde çekilmiş bir fotoğrafının resmedilmiş halini görünce çok beğendi ve resmi inceleyerek Sanatçı Kürkçü’ye de teşekkür etti.

 

“Başkan’a teşekkür eden Lerzan Kürkçü heyecandan konuşamadı”
Başkan Kocadon’a ayrıca eşi Hülya Kocadon’la birlikte olduğu bir resmi hediye eden Lerzan Kürkçü, “Sayın başkanıma, belediye başkanım Mehmet Kocadon’a verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir gece oldu, umduğumdan çok daha güzel oldu. Bunun için de kendisine bir hediyem var. Onu takdim etmek istiyorum. Gerçekten müthiş bir geceydi.” Dedikten sonra heyecanlanarak sözü Başkan Kocadon’a bıraktı. Ressam Kürkçü, bu özel gecenin mutluluğunu ve heyecanını gece boyunca üzerinde taşıyarak Başkan’a defalarca teşekkürlerini sundu. 

 

“BİZ YAPMACIK DEĞİLİZ. DEĞERLERİMİZE SADECE SEÇİMDE SAHİP ÇIKMIYORUZ!”
Başkan Kocadon da kendisine teşekkür ederek, “Herkesin bir sanatı var, arkadaşlar. Biz mikrofonla, kalabalığı görünce konuşuyoruz, Lerzan hanım da ne güzel, fırçayla konuşuyor. Konuşmamız farklı. Ben gerçekten Lerzan Hanım’a ve belediye personelimize vermiş olduğu bu desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Örf ve adetlerimizi yaşatan, kendimi bildim bileli, bu kültüre sahip çıkan bir belediye başkanıyım. Biz yapmacık değiliz, gerçeğiz. Sadece seçim atmosferine girildiği zaman sahip çıkılır bu değerlere ama ben kendimi bildim bileli sahip çıkıyorum. Hem de Bodrum’un bütün değerlerine. Önemli olan arkadaşlar, inanmak ve mücadele etmek. Lerzan Hanım’ın sergisini gezince onun yapmış olduğu bu mücadeleyi de takdir ediyorum. Kendisindeki bu ruha hayran olmamak gerçekten mümkün değil. Hiçbir zaman yılmamış ve bugün bakın ‘Yaşamak Her Canlının Hakkı” denilen bu projede bizlere destek veriyor. Ben Bodrum Belediye Başkanı olarak kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu serginin gelirlerinin yaşayan her canlıya katkı olacağına inanıyorum ve bundan dolayı da minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bana hediye etmiş olduğunuz, eşimle beraber olan resmime ve kültürüne sahip çıkan Mehmet Kocadon için yaptığınız bu esere de teşekkür ediyorum.” dedi. 

KOCADON SERGİDEN DEVE GÜREŞİ VE HATUN ADLI ESERLERİ ALDI 
Sergiden ahşap üzerine yağlı boya tekniği ile yapılan ‘Deve Güreşi’ ve tuval üzerine yağlı boya tekniği ile yapılan “Hatun” isimli eserleri satın alan Başkan Kocadon, daha sonra Bodrumlu sanatseverlerle sohbet etti. 

Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Galerisi’nde yer alan Ressam Lerzan Kürkçü’nün ‘Yaşamak Her Canlının Hakkıdır’ sergisi, 5 Mart 2014 tarihine kadar görülebilir.

 

 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com