23 Ocak 2021 Cumartesi

SANAL GÜNDEM YARATILIYOR

BHM
17.05.2016 18:46
SANAL GÜNDEM YARATILIYOR
Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün Mumcular’da yapılacak katı atık depolama tesisi ile ilgili çıkışından sonra CHP Bodrum İlçe Örgütü sert bir açıklama yaptı.

Başkan Recai Seymen imzasıyla yapılan açıklama şöyle;

 

AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün Mumcular Sazköy Mahallesi Akdam Mevkiine yapılacak Evsel katı atık depolama tesisi ile ilgili 15.05.2016 tarihli açıklamalarına karşı Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum ilçe başkanlığı olarak açıklama yapma gereği doğmuştur.

 

Mumcular Sazköy Mahallesi Akdam Mevkiine yapılacak olan katı atık depolama tesisi sanki bugün ortaya çıkmış, Büyükşehir Belediyemiz tarafından sessiz sedasız projelendirilmiş , yerel halkın bilgisi haricinde , ağaç katliamına yol açacak şekilde ve vahşi depolama alanı olarak yapılacağı şeklindeki açıklamalar sanıyoruz kendisinin, partisinin geçmiş yıllardaki çalışmalarını benimsemediği  veya partisinin siyasi çalışmalarını takip etmediği ya da kuvvetle muhtemeldir ki konu ile olarak sanal gündem yaratarak Bodrum’da Yerel halkın haklı olarak tepkisini ortaya koyduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilen  Yahşi sahilinde yapılması planlanan Külliye projesini gündemden düşürmeye çalışmak olduğunu düşünüyoruz.

 

Katı Atık Projesinin gelişim süreci incelendiğinde, Bodrum Yarımadasının tamamını kapsayan bu projesinin AB hibe finansı ile karşılanacak şekilde yapılmasının planlandığı, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet BALTA tarafından Bakanlık ile Bodrum Belediye başkanı ve BOYAB Başkanı Mehmet Kocadon AB Komisyon Türkiye delegasyonu üyesi Virme Vımparı arasında mutabakatın imzalandığı, AKP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in, bu imza törenine katılarak katı atık tesisine destek demeçleri arşivlerdedir. (Bu dönemde Nihat Öztürk AKP Muğla il başkanıdır.) Bugün Nihat Öztürk’ün bilinçli olarak gündem saptırmaya yönelik açıklamasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Katı atık projesinin 7-8  yıllık geçmişi ve gelişim süreci olduğu, bu süre zarfında birtakım bürokratik engeller nedeni ile Avrupa Birliği hibe fonlarının kullanılamadığı ve şu an Bodrum’a aciliyetle gerekli olan bu projeye  Muğla Büyükşehir Belediyemiz tarafından sahip çıkılarak, Bodrum’a yatırım yapılacak olması ve yine Büyükşehir Belediye Başkanlığı  bütçesi ile yapılması  sorun mu teşkil etmektedir??

 Projenin yeri ile ilgili herhangi bir değişiklik olmamıştır hatta bölgede Arkeolojik Sit Alanı olan bir kısım, proje kapsamı dışına alınarak kültür varlıklarımız koruma altına alınmıştır.

 

Ülkemizde ve Yerelde çevreye ve doğaya en çok sahip çıkan parti Cumhuriyet Halk Partisidir. Bodrumda Pina Yarımadasında katledilen ağaçlara, ÇED raporu almaksızın yapılacak RES’lere , Külliye projelerine nasıl tepki koyuyor isek Katı Atık projesinin Bodrum için gereksiz ve çevre katline yol açacak proje olduğunu düşünceydik ilk başka biz tepkimizi koyar, o ağaçların gövdelerine sarılan bizler olurduk. Projenin yapım sürecinde ağaç kesileceği doğrudur ancak bir kar-zarar karşılaştırılması yapıldığında projenin aciliyetle Bodrum’a kazandırılması aksi halde Torba ve Peksimette bulunan, sağlıksız ve her türlü çevre tehlikesine yol açabilecek vahşi depolama sistemi ile yol alınamayacağı da ortadadır. Yapılacak proje ile tesiste çöpler en son teknolojik sisteme göre depolanacak, belli aşamaya gelindiğinde geri kazanım ile birlikte elektrik üretimi yapabilecek şekilde faaliyete geçecektir.

AKP Muğla milletvekili Nihat Öztürk keşke bu açıklamasını Mumcular’da değil de Torba veya Peksimette bulunan çöp döküm alanındaki vahşeti ve çevre kirliliğini görerek yapsaydı. Belki aynı düşüncede olmayacaktı. 

 

Recai Seymen

CHP Bodrum İlçe Başkanı

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com