11 Ağustos 2020 Salı

NAFAKAYI DEĞİL, ŞİDDETİ ENGELLE!

BHM
05.11.2018 11:28
416 Okuma
NAFAKAYI DEĞİL, ŞİDDETİ ENGELLE!
3 Kasım günü “Sığınaksız Bir Dünya” talebiyle gerçekleştirilen “21. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı” 'nın ardından katılımcılar Bodrum Meydanı Kadın Ağacı önünde bir araya gelerek nafaka tartışmalarına tepkisini dile getirdi.
Bodrum Meydanı Kadın Ağacı önünde,“Nafakayı değil şiddeti engelle” pankartı açan kadınlar ellerinde “mağdur baba yok nafakadan kaçan erkek var, süreli süresiz nafakayı tartışma şiddeti engelle” dövizleri taşıdı.
 
“Erkeklerin mağduriyet olarak tanımladıkları şey parasal yükümlülüklerdir”
 
Basın açıklamasını Bodrum Kadın Dayanışma Derneğinden Evrim İnan okudu. İnan, süren nafaka tartışmalarına değinerek, “300 TL üzerinden mağduriyet yaratılıyor. Bu miktar kadının boşanma sonrası çocuklarıyla birlikte yeni bir hayat idame ettirebilmesi için aylık mutfak masrafını dahi karşılamıyorken, iştirak nafakası ise müşterek çocuklar içindir. Dolayısıyla oluşturulmaya çalışılan mağduriyet algısı erkelerin babalık yükümlülüklerini yerine getirmeyi istememe talebidir. Bu da bir mağduriyet olarak tanımlanamaz. Erkeklerin mağduriyet olarak tanımladıkları şey parasal yükümlülüklerdir. Bu yükümlülükleri boşanmadan kaynaklı yoksulluğa düşecek eşe verilmektedir. Dolayısıyla kimse kadının yoksulluğa düşen taraf olduğunu tartışmazken ödenen nafakayı tartışıyor. Hem de erkeklerin mağduriyeti üzerinden” dedi.
 
Olması gerekenin nafakayı tartışmak değil, kadını yoksul ve yoksun bırakmayacak hayatın kurulması olduğunu belirten İnan “Kadının çalışma hayatına katılmasının önündeki engellerin kaldırılması, çalışma hayatına katılacak politikaların geliştirilmesidir. Hayatın her alanında toplumsal cinsiyetin sağlanmasıdır. Nafaka haktır yok edilemez” ifadelerini kullandı.
 
Kadınlar, basın açıklamasının ardından dağıldı. 
 
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com