04 Aralık 2023 Pazartesi

Muğla’da barajlar alarm veriyor: Bodrum’un içme suyu tükeniyor

BHM
23.09.2023 18:46
Muğla’da barajlar alarm veriyor: Bodrum’un içme suyu tükeniyor
Muğla'da Mumcular ve Geyik barajlarında su seviyesi kritik düzeye indiği belirtildi. Eylül ayında yağış olmaması Bodrum’un içme suyunun karşılandığı barajlarda su seviyesini düşürdü.

Kış aylarında yeterli yağışın alınamaması, yer altı su kaynaklarının azalması ve bilinçsiz su tüketiminin artması nedeniyle Muğla’daki barajların doluluk oranlarında ciddi düşüşler gözlendiği belirtiliyor.

Özellikle yüzde 90 doluluk oranının altına düşmeyen Marmaris Atatürk Barajı yüzde 60 seviyelerine gerilerken, 2019 yılı 30 Eylül tarihinde yüzde 75 doluluk oranına sahip olan Geyik barajı yüzde 16, yine 2019 yılı 30 Eylül itibariyle yüzde 49 seviyesinde olan Mumcular Barajı ise bugün yüzde 10 doluluğa sahip.

EYLÜL AYINDA YAĞIŞ OLMADI

Metroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilere göre, Muğla genelinde istasyon bazlı yapılan yağış oranlarında 2023 yılı Eylül ayında herhangi bir yağış ölçümü yapılamadı.

Ayrıca yine Metroloji Genel Müdürlüğünce yayımlanan 5 günlük hava tahmin raporunda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde olacağı ve yağış beklenmediği bildirildi. Yeterli yağışın alınamaması, yer altı su kaynaklarının azalması ve bilinçsiz su tüketiminin artmasından kaynaklı barajların doluluk seviyelerinde büyük düşüşler meydana geldi ve son 5 yılın en düşük seviyeleri gözlendi.

KAYIP KAÇAK ORANI YÜZDE 18'E DÜŞTÜ

Muğla Büyükşehir Belediyesi 2014 yılından bu yana içme suyundaki kayıp ve kaçakların önlenmesi adına il genelinde 1 milyon 602 bin 101 metre içme suyu hat çalışması gerçekleştirdi.

Bu çalışmalar ile kayıp ve kaçak oranı yüzde 18 oranında azaltılarak tekrar sisteme dâhil edildi. Bunun yanı sıra ek su sağlanması amacıyla içme suyu arıtma tesislerinde revizyon çalışması yapıldı ve arıtma kapasiteleri arttırıldı.

Kaynak: Karar 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com