01 Haziran 2020 Pazartesi

KADINLAR YÖNETİMDE SÖZ İSTİYOR

BHM
19.11.2018 11:48
405 Okuma
KADINLAR YÖNETİMDE SÖZ İSTİYOR
Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi "Kadınlar Kent'ini Yönetmek İstiyor 2. Kadın Buluşması" konulu bir toplantı yaptı. Toplantı sonunda sonuç bildirgesi yayınlandı.
Trafo Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları üyelerinin de olduğu çok sayıda kadın katıldı. 
 
Yerel seçimlere yaklaşılırken kadınlar adaylardan ne istiyor, nasıl bir kent istiyor gibi konularda fikirlerini beyan ettikleri toplantıda kadınlar nasıl bir yerel yönetim istediklerine dair de postitlere yazıp salonda hazırlanan Bodrum haritası üzerine yapıştırdı. 
 
Toplantı sonunda ise bir sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede şu ifadelere yer verildi: 
 
“Kadınların aday olma yönünde karar almaları nasıl gerçekleşiyor, ne tür sorunlarla karşı karşıya kaldıkları üzerinden yapılan konuşmalarda ortaya çıkan ana sorunlar şöyle ifade edildi. Var olan siyasi partilerin mevzuatı, işleyişi ve partilerin siyasi uygulamaları, kadınların belediye başkanı,vekil olabilmeleri önünde engel olarak ortaya çıkmaktadır. Bir diğer husus ise, kadınların aday olma süreçlerinde sorun yaşandığı gözlendi. Siyasette yetki kullanabilmek, sadece erkeklere mahsus olduğu gibi bir ön kabulün yanı sıra para sahibi erkekler için özellikle mümkün olduğu tespit edilmiştir. 
 
Siyasi partiler aldıkları kararları özellikle seçimlerde kadınlar üzerinden uyguluyor ancak karar verme ve kürsüde konuşmayı kadınlara bırakmıyor oldukları kadının 'anne' olması siyasette sorun gibi gösterilirken, erkeğin 'baba' olması siyasete katılım konusunda engel olarak görünmediği tespit edildi. 
 
Bunun akabinde ikinci ve üçüncü gündem maddelerinin ortak sonucu olarak; Kadın adayları seçtirmek ve geleceğin kadın politikacılarının siyaset alanında görünür ve söz sahibi olması için hangi yöntemlere ihtiyacımızın olduğuna dair şu ifadeler yer aldı: siyasi partiler içerisinde yer alan kadınların uymak zorunda oldukları tüzük, parti program ve usulleri nedeniyle kendi önlerini açacak yöntemleri geliştiremedikleri, çok zorlarlar ise de siyaset dışında bırakıldıkları beyan edildi. 
 
Siyasi partilerde yer alan kadınların, kadınlar için siyaset üretmelerini, kadın sözü ve politikalarını üretmenin yanı sıra, bunu karar mekanizmalarını da kapsayacak şekilde siyasi yapılanmayı dönüştürmeleri gerekir. 
 
Kadınların karar mekanizmalarında yer alabilmesi için Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin yanı sıra yerelde kadınlara dair söz ve politika üreten kadın örgütlerinin gündeme getireceği, izleyeceği politikalara ihtiyaç duyulduğu tespit edildi. Buna bağlı olarak, toplantıların yerel seçime kadar Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından ayda bir defa tekrarlanması talep edildi. Kente dair kadın manifestosunun hazırlanması, bu manifestonun tüm adaylar tarafından uygulanmaya sokulacağına dair baskı oluşturulması talebi doğrultusunda, siyasette kadın da erkekleşiyor, siyaseti erkekler gibi yapan kadın siyasetçilere değil, kadın politikası üreten kadın siyasetçileri yaratmanın gerekliliği vurgulandı. 
 
Kadınlar artık sadece partilerinin erkek adayları için kapı kapı dolaşarak seçilmelerini sağlamak için değil, kendilerini hem belediye başkanı hem de meclis üyeliğine seçtirmek için çalışmak istiyorlar.” 

 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com