29 Şubat 2020 Cumartesi

İYİLİK PEŞİNDE KOŞUN!

BHM
16.02.2016 12:59
1113 Okuma
İYİLİK PEŞİNDE KOŞUN!
Adım Adım Oluşumu, kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk ve en büyük sivil toplum oluşumu.  Adım Adım Oluşumu 2008 yılında faaliyetlerine aktif olarak başlamış ve şu 5 bin gönüllü koşucu, 55 bin bağışçı ve 8 milyon TL bağış toplamış durumda.

Arkadaşımı Facebook’ta kafasındaki rengârenk bonus saçlarla bir ormanda koştuğunu görmemle başladı ‘Adım Adım Oluşumu’nu fark etmem. Bir ay geçmeden aynı arkadaşımı yine ormanda, bu sefer üzerinde Pamuk Prenses kostümüyle koşarken görünce; eyvah dedim kız elden gidiyor. Ya da bir şeylere fazlasıyla dikkat çekmek istiyor. Neyse ki ikinci ihtimal doğru çıktı da sevgili Nur sapa sağlam şekilde gülen gözleri ve sağlam ayaklarıyla hayatına koşarak devam ediyor.

Ardından sevgili arkadaşım  Nur Çubuk’la iletişime geçtik. Kafamdaki soru elbette belliydi “Kuzum sen ne yapıyorsun ormanda  kostümlü kostümlü koşarak” dedim cevabı Koruncuk Vakfı için bağış topluyorum oldu.  İşte bu hiç beklemediğim cevaptı, elbette anlamadım. O da sağ olsun anlattı: 
Adım Adım Oluşumu, kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk ve en büyük sivil toplum oluşumu.  Adım Adım Oluşumu 2008 yılında faaliyetlerine aktif olarak başlamış ve şu 5 bin gönüllü koşucu, 55 bin bağışçı ve 8 milyon TL bağış toplamış durumda. Sadece 2014 İstanbul Maratonu’nda toplanan bağış miktarı 1.9 milyon TL’ye ulaşmış. Adım Adım aracılığıyla toplanan bağışlar, tüm STKların Türkiye çapında topladığı bağışların %30’unu oluşturuyor.

Eğitim, sağlık, sosyal gelişim ve çevre alanlarında; toplumsal fayda, şeffaflık, hesap verebilirlik, sürdürülebilirlik gibi kriterlere uyan ve Adım Adım ile birlikte çalışmak isteyen; AÇEV,  AKUT, BUĞDAY, KORUNCUK , TEGV , TEMA , TOFD  ve TOG gibi sivil toplum kuruluşları adına bağış toplanmış durumda. Elbette bu sayı giderek artıyor.

Koşu, yüzme, bisiklet, triatlon gibi dayanıklılık gerektiren spor faaliyetleri aracılığıyla hem kendine hem başkalarına fayda sağlamak isteyen, Adım Adım’ın temel amacını ve vizyonunu paylaşan herkes Adım Adım üyesi olabiliyor. Ayrıca koşu grubu, spor kulübü vb. üyeler takımları adına da kayıt olabilirler. ‘İyilik Peşinde Koş'un!’  sloganı ile yola çıkan Adım Adım Oluşumu organize ettiği etkinliklere katılan ve performans sağlayan üyeleri sayesinde bağış toplayarak  geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.

Şirketler ve şirket çalışanları da destek olabilir

Adım Adım’ın yardımseverlik koşusu, bireylerin yanı sıra birçok kurumu da harekete geçirmeye başlamış. Takım olarak da yapılabilen yardımseverlik koşusu çoğu şirketin aradığı “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri”ne güzel bir örnek oluşturuyor. Avrupa ve Amerika’da sıkça kullanılan bir yöntem olan bu uygulama -charity run-,  kurumun desteklediği sosyal sorumluluk projelerinde çalışanlarının da katılmasıyla fayda çemberini genişletiyor. Şirketlerde bu sayede;

• Ekip/takım ruhunu geliştirmesi
• Ekip halinde sosyal sorumluluk için çalışanların aidiyet duygusunu geliştirmesi
• Düzenli egzersizin sağlık ve performansa olumlu etkisi
• Farklı bir iç iletişim ve PR fırsatı sunmasını sağlıyor.

Adım Adım Koşu Yarışı Nedir?

Adım Adım Oluşumu’nun  Belgrad Ormanı Neşet Suyu parkurunda düzenlediği  ve her ayın ilk Cumartesi günü gerçekleşen AA Koşu, tüm bireysel ve takım koşucularına açık bir etkinlik. Bu amatör organizasyonun amacı, ormana gelen tüm koşucu ve yürüyüşçülerini dostane bir yarış ortamında buluşturmak, Adım Adım Oluşumunu tanıtmak ve yardımseverlik koşu kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmak.

Adım Adım Koşu yarışı çerçevesinde ayrıca yılda 3 kez ‘Takım Maratonu’ düzenleniyor. Şirketler, Okul/Üniversite/STK ve Bağımsız kategorilerinde yarışan 7'şer kişilik takımların 6 kilometrelik süreleri toplanarak her grupta sıralama açıklanıyor.

Yarış kuralları:
•Azami süre sınırı 60 dakikadır
•Parkurda kestirme yapılması diskalifiye nedenidir
•Barkodlu göğüs numarası kişiye özeldir, başkası tarafından kullanılamaz
•Barkodlu göğüs numarası olmayan koşucular yarışa katılabilir ancak sonuçları yayınlanamaz
•Parkurda başka koşuculara veya yürüyüşçülere saygılı olalım, çevreyi temiz tutalım
•Bitiş çizgisinde göğüs numarası mutlaka görünür olmalı
•Bitişte verilen sıra numarası ve göğüs numarası kayıt masasına teslim edilmeli/okutulmalı

Daha detaylı bilgi için aakosu.org

Daha fazla sorunuz mu var?
Şirket ya da birey olarak nasıl katkı sağlayacağınızı tüm detaylarıyla öğrenmek mi istiyorsunuz?
Hanidir gençliğimdeki gibi koşuya çıksam ne güzel olur mu diyordunuz?

Çok güzel; o halde lütfen Adım Adım Oluşumu ile iletişime geçin ve aslında ne kadar kolay yardımcı olabileceğinizi öğrenin:
www.adimadim.org
www.facebook.com/hareketegec

Eğer sürekli koşuya başlamak istiyor ama ne yapacağınızı da tam olarak bilmiyorsanız, Çaylaklar arasına katılmaktan çekinmeyin:

caylaklar@adimadim.org

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com