11 Ağustos 2020 Salı

İNTİHARI BÖYLE ANLATTI

BHM
04.08.2014 10:00
705 Okuma
İNTİHARI BÖYLE ANLATTI
Bodrum'da son yıllarda artan intihar vakalarına dikkat çekmek amacıyla, intihara yönelen bir kişinin son 7 dakikasını ve 7 ayrı intihar girişimindeki ruh halini anlatan '7 dakika' adlı film, Altın Koza ve Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilecek.

Muğla ve yöresinin Türkiye'de en çok intihar vakası meydana gelen iller sıralamasında en üstlerde yer almasına dikkat çekmek amacıyla Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri 4'ncü Sınıf öğrencisi Şafak Aslan, '7 dakika' adını verdiği film senaryosu yazdı. Aslan, tekerlekli sandalyeye mahkum ve intihara meyilli bir kişinin 7 farklı yöntem kullanarak intihar etmeyi denediği ancak başarılı olamadığı durumlardaki ruh hallerini ortaya koyan filmin yönetmenliğini de kendisi yaptı. Filmde emekli yarbay ve diş hekimi Hakan Mızrak oynadı. Filmin müziğini Berk Bekar, set fotoğrafçılığını Nur Banu Mızrak, plastik makyajlarını ise Fatoş Karakaya yaptı. Çekimleri 18 saat süren ve gösterim süresi 7 dakika 58 saniye olan kısa metrajlı filmde 25 Bodrumlu da görev aldı. Terk edilmiş bir binadaki çekimlerin ardından Youtube'da yayınlanın kısa metrajlı film izlenme rekoru kırdı. Eylül 2014'te düzenlenecek Altın Koza ve 2015 Nisan'ındaki Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilmesi için gönderilen film, festival komitelerinden gerekli onayı aldı.

 

ASMA SAHNESİNDE ÖLÜM TEHLİKESİ ATLATTI

 

Filmin çekimleri sırasında kendini iple asma sahnesinde oyuncu Mızrak'ın gerçekten ölüm tehlikesi atlattığını belirten Şafak Aslan, "Tehlikeli bir sahne, böylece gerçeğe yakın bir şekilde çekilmiş oldu" dedi. Muğla ve Bodrum'da son yıllarda intiharların arttığına vurgu yapan Aslan şunları söyledi:

 

"Bunun sosyolojik boyutunu gözler önüne sermek ve önlenmesine yönelik dikkat çekmek amacıyla filmi çektik. İlk olarak ülkemizde iki festivalde gösterilmeye hak kazanan filmin, uluslararası kısa film festivallerinde de gösterilmesi için girişimlerde bulunuyoruz. Yayınladığımız fragmandan çok övgü ve beğeni dolu yorumlar almak bizleri umutlandırdı." Şafak Aslan 2008 yılında 'Umuttan Toprağa', 2013 yılında ise 'Hürriyete Doğru' filmlerini çekmişti.

DHA

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com