26 Şubat 2020 Çarşamba

İÇERİDE ÇOCUK VAR

BHM
16.02.2016 13:05
1034 Okuma
İÇERİDE ÇOCUK VAR
İnsan doğup büyüdüğü ortamın koşullarına aşina olduğundan pek çok şeyin ‘ilk’ini hatırlamıyor. Ama bazı çocuklar var ki; onlar bu tarz şeylerin ‘ilk’ini hiçbir zaman unutamayacaklar.

Gökyüzünü ilk görüşünüzü hatırlıyor musunuz?
Ya da toprağa ayaklarınızı değdirdiğiniz o ilk anı?
Ya bir çiçeği dalından ilk koparttığınız anı?
Tahmin ediyorum siz de benim gibi bu tarz ilkleri hatırlamıyorsunuzdur.

İnsan doğup büyüdüğü ortamın koşullarına aşina olduğundan pek çok şeyin ‘ilk’ini hatırlamıyor.
Ama bazı çocuklar var ki; onlar bu tarz şeylerin ‘ilk’ini hiçbir zaman unutamayacaklar.

Evet; cezaevinde doğan çocuklardan bahsediyoruz.
Doğup 6 yaşına gelene kadar gökyüzünü sadece bir pencereden gören çocuklardan bahsediyoruz.
Tüm masumiyetine rağmen daha doğmadan mahkûm olmuş çocuklardan.

2015 rakamlarına göre Türkiye’de, 8 farklı ilde bulunan kadın ceza infaz kurumlarında 0-6 yaş arasında yaklaşık 400 çocuk var. Söz konusu çocuklar en temel gelişim süreçlerini cezaevi koşullarında geçiriyor ve her türlü olumsuzluğa tanıklık ediyor.

İşte bu duruma bir dur diyebilmek için, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı üyesi 24 kişilik bir gönüllü grubu kolları sıvamış. Daha iyi bir toplum için ne yapabiliriz diyerek çıktıkları yola önce eğitim ve çocuk diyerek devam etmişler. Hayata geçirdikleri “İçerde Çocuk Var” projesi ile Kadın Ceza İnfaz Kurumu'nda anneleri ile birlikte yaşayan 0-6 yaş arası 400 kadar çocuk için bir proje geliştirmişler.

Bütün çocukların eşit eğitim haklarına sahip olması gerektiğini savunan bu gençler önce Bakırköy ve daha sonra Türkiye genelinde bulunan 8 Kadın Ceza infaz kurumundan, 7 sinde bulunan çocukların eğitim imkânlarını iyileştirmeyi hedefliyorlar. Proje için gerekli izinleri Adalet Bakanlığı'ndan alan proje İstanbul, Gebze, Kocaeli, Samsun, Sivas, Denizli ve Adana illerinde bulunan kadın ceza infaz kurumlarındaki koşulları çocuklar için iyileştirmek istiyorlar.

Çocukların bu dönemde maruz kaldıkları sosyal, ailesel ve çevresel faktörler, yaşamlarının ergenlik, gençlik ve sonraki dönemlerini de etkilediği artık herkesçe biliniyor. Çocukların bu dönemi en iyi şekilde geçirmeleri ve ileride topluma kazandırılabilmeleri, ceza evinde yaşadıkları şartlara, aldıkları eğitime ve birlikte kaldıkları annelerinin bilgi ve bilinç seviyelerinin artmasına bağlı. Projenin amacı bu çocukların cezaevi dışındaki yaşıtları ile eşdeğer bir eğitim şansına sahip olmalarını sağlamak, konuya dikkat çekmek, toplumumuzda konuyla ilgili farkındalık yaratmak, söz konusu çocukların cezaevindeki yaşam koşullarını iyileştirmek.

Proje faaliyetleri kapsamında, çocuklara öğrenecekleri, eğlenecekleri ve oynayacakları eksiksiz bir anaokulu hazırlıyorlar. Yeşil alan yaratarak doğa ile tanışmalarını ve hayatları buyunca hatırlayacakları o ilk teması yaratıyorlar. Çocuk gelişimine uygun yemek çıkartmak ve uygun mutfak inşa etmekte hedeflerin arasında. Ve elbette dış mekân oyun alanı kuruyorlar.

Söz konusu kader mahkumu çocukların toprağa batıkları o ilk anın yaratılmasına siz de yardımcı olmak isterseniz ister gönüllü, ister sponsor yada bağışçı olarak destek verebilirsiniz.

Gönüllü Ol
Tüm çalışmalar üye ve gönüllülerin desteği ile sürdürülüyor. Bu kapsamda üniversite öğrencileri, akademisyenler, emekliler ve kendi alanına katkı sağlamak isteyen herkes çalışmalara gönüllü ya da profesyonel olarak destek verebilir. Siz de gönüllü olabilirsiniz.
Bunun için uzmanlık alanınızı belirten bir e-postayı gonullu@icerdecocukvar.com adresine gönderebilirsiniz.

Sponsor Ol
Destek olmak için İnşaat / Mobilya / ulaşım / Hijyen / Mutfak ve Beslenme / Peyzaj ana başlıkları altında belli bir ürün veya hizmet grubuna sponsor olabilirsiniz. Sponsor olmak için bilgi@icerdecocukvar.com adresine e-posta göndermeniz yeterli.

Bağışçı Ol
Projeye Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı üzerinden bağış yaparak veya YUVA yazıp 4528 e SMS atarak destek olabilirsiniz. Her SMS 10 TL değerindedir.

Banka havalesinde, açıklama kısmına, AdınızSoyadınız/ICV yazılması gerekiyor.

Hesap Bilgileri;
Vakıfbank
Kadıköy Şubesi, Şube kodu 012
Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TL)
TR 94 0001 5001 5800 7303 0490 01

 

www.icerdecocukvar.com

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com