31 Mayıs 2020 Pazar

BHM
30.08.2018 13:11
375 Okuma
30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anma kutlamaları, sabah saatlerinde düzenlenen törenle başladı. 

Bodrum Belediye Meydanı’ndaki törene Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Taner Uslu, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Aslan, İlçe Emniyet Müdürü Cüneyt Yörükoğlu, Bodrum Garnizon Komutanı Personel Albay İzzet Adagideli, oda başkanları, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Tören, Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Yüzbaşı Murat Açıkbaş, şu sözleri dile getirdi:

“Bugün Türk tarihinin dönüm noktasında kazanılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini sağlamlaştıran 30 Ağustos Zaferi’nin 96. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz. Asil Türk milleti, kahraman Türk ordusuyla birlikte varlığına ve vatanına kast edenlere karşı 96 yıl önce bugün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek, topyekun bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır. 26 Ağustos’ta Malazgirt Savaşı ile Anadolu’nun kapılarını açan şanlı ordumuz, 30 Ağustos Zaferi ile de Anadolu topraklarının Türk vatanı olduğunu önünde durulmaz bir irade ile düşmana ispatlamıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile ilk adımı atılan Türk Ulusu’nun kurtuluş destanının son aşaması olan 30 Ağustos Zaferi ile Yüce Türk Milleti yokluğun ve teknik imkansızlıkların hakim olduğu bir dönemde dahi istiklal ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.” 

96. yılında tüm ülkede coşkuyla kutlanan Büyük Zafer için bu akşam saat 20.30'da, Karada Marina'dan başlanarak Neyzen Tevfik Caddesi'nde Türk bayrakları ve meşalelerle fener alayı gerçekleştirileceği ve kutlamaların, Belediye Meydanı'nda Midtown Orkestrası'nın vereceği konser ile son bulacağı duyuruldu.

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com