03 Ağustos 2020 Pazartesi

FETHİYE'DE ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ

BHM
16.10.2018 09:05
571 Okuma
FETHİYE'DE ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ
 Bu yıl 6.'sı düzenlenen Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Fethiye'de başladı.

Kongreye, Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcen, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Emin Şimdi, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ile davetliler katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Vali Vekili Fethi Özdemir, kongrede bilim insanları ile sektörden katılımcıların, arıcılığın nasıl daha iyiye götürüleceğini tartışacağını söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Emin Şimdi ise, arıcılığın yüzde 80'inin ormanlık alanda gerçekleştiğini, 2010'da arıcıların önünün açabilmek için "Bal Ormanı" projesini başlattıklarını kaydetti. 2010 ile 2023 arasında hazırlanan eylem planı çerçevesinde 720 bal ormanı kuracaklarını ve ormanları arıcıların hizmetine vereceklerini belirten Şimdi, "Şu anda 590 bin hektarlık alanda 420 bal ormanı kurduk ve arıcıların hizmetine açtık. Daha iyi yerlere de gelebiliriz. İstihdam noktasında da insanların ve kırsal kesimlerin kalkınması noktasında çok daha iyi yerlere de paylaşarak geliriz." dedi.

Kongrede, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'ne "Muğla çam balı"nın coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Kongreye 28 ülkeden yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı öğrenilirken, Türkiye'nin gerek endemik gerekse doğal bitki türleri olarak dünyanın en zengin ülkesi olduğu belirtildi. Dünya çam balı üretiminin yüzde 92'sinin Türkiye'den karşılandığı Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, "Dünyada 27 bal arısı alt türü var. Bunun da 6 tanesi ülkemizde. 7 milyon 900 bin arı sayısıyla dünya ikincisiyiz. 105 bin tonluk bal üretimimizle de dünya üçüncüsüyüz. Üretilen balların yüzde 75'ini gezgin arıcılarımız dağlarda üretiyor ama dünya ortalamasının 5 kilo altındayız. Dünyada bir kovandan ortalama 19 kilo balı üretilirken bizde 14 kilo üretiliyor. 10 yıl önce biz de 19 kilo üretiyorduk. 10 yıl önceki arı sayımız 3 buçuk milyondu, bugün 7 milyon 800 bin. Üretim alanlarımız aynı. Hiç üretim alanlarını artırmadık. Burada bir eksikli var. Bakanlıklarımızdan rica ediyoruz arı sayılarımızı artırırken mutlaka koloni alanlarını da artırmalıyız. Ülkemiz, doğa koşulları, sahip olduğu iklim koşulu ve flora zenginliğiyle büyük bir arıcılık potansiyeline sahip" dedi.

Yaptığı konuşmada Arıcılığın bacasız bir sanayi olduğunu vurgulayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, ekolojik döngünün sağlanması ve bitki florasının sürdürülebilirliği için olmazsa olmaz argümanlarından birisinin arı olduğunu kaydetti. Çiçek, arıların bir taraftan doğadaki dengenin korunmasına önemli bir katı sağlarken diğer taraftan ise bal, propolis, polen ve arı sütü üreterek doğal bir gıda kaynağını oluşturduğunu anlattı.

Kongre 19 Ekim'de sona erecek.
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com