27 Mayıs 2020 Çarşamba

FACİANIN KAPTANI TUTUKLANDI

BHM
06.11.2017 11:55
364 Okuma
FACİANIN KAPTANI TUTUKLANDI
Bodrum açıklarındaki Kardak Kayalıkları yakınlarında, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Kalimnos Adası'na geçmek isterken bindikleri eski balıkçı teknesinin batması sonucu 4 kişinin öldüğü, 15 kişinin ise, kurtarıldığı faciada kayıp 6 kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Kurtarılanlar arasındaki teknenin Türk kaptanı ise tutuklanıp, Rodos Adası'ndaki cezaevine konuldu.

Gümüşlük Mahallesi yakınlarından Yunanistan'ın Kilimli Adası'na geçmeye çalışan ve içinde 25 kişinin bulunduğu 6 metrelik eski balıkçı teknesi, 3.5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarının batı bölgesinde geçen cuma günü sabaha karşı battı. İhbarın alınmasından sonra bölgeye Türk ve Yunan sahil güvenlik botları, uçak ve helikopterler sevk edildi. Gümüşlük, Çatal Adası, Topan Adası ve Kardak kayalıkları bölgesinde yapılan aramada, 2'si kadın 3 kişinin cansız bedeni bulundu. 1'i Yunan, diğer 2'si Türk karasularında bulunan cenazeler, her iki ülkeye ait morglara kaldırıldı. Başlatılan arama kurtarma çalışması sonrası Yunan sahil güvenlik ekipleri, 13 Suriyeliyi, bölgeden geçen bir kuru yük gemisi ise 2 Suriyeliyi kurtarıp, Kalimnos Adası'na götürdü. Bölgede yürütülen arama çalışmalarında, Türk sahil güvenlik ekipleri, dün akşam saatlerinde 2 kişinin daha cansız bedenini buldu. Ayrıca kaçak geçişin organizatörü olduğu gerekçesiyle Yunanistan'da gözaltına alınan ve ismi açıklanmayan Türk kaptan, Yunan makamlarınca tutuklandı.

 

Her iki ülke de bölgedeki arama kurtarma çalışmaları devam ederken, bölgesinde devriye gezen Türk sahil güvenlik botu, 30 yaşlarında bir erkeğin cenazesini buldu. Kaybolan kaçaklardan biri olduğu sanılan cenaze, otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Kayıp 4 kişi için Türk ve Yunan sahil güvenlik botlarının arama kurtarma çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

 

Kalimnos Adası'na götürülen kaçakların ifadelerinden İstanbul'da organizatörlerle 20 bin Euro'ya yat satın almak için anlaştıkları ancak, Bodrum'a geldiklerine gece yarısı iki Türk organizatörün kendilerine eski bir ahşap balıkçı teknesini verdiği, çıkan tartışma ardından 25 kişiyi zorla tekneye bindirip, denize açılmalarının sağlandığı anlaşıldı. Kurtarılanlar arasındaki teknenin 34 yaşındaki Türk kaptanı ise tutuklanıp, Rodos Adası'ndaki cezaevine konuldu.

 

Kayıp, 4 kaçağı ise arama-kurtarma çalışmalarına Türk ve Yunan 2'şer sahil güvenlik botu ile bölgede devam ediliyor.

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com