11 Ağustos 2020 Salı

ÇETİNKAYA: "YANGININ PKK İLE İLGİSİ GERÇEK DIŞIDIR"

BHM
14.07.2019 11:32
170 Okuma
ÇETİNKAYA:
Dalaman'da geçen çarşamba günü başlayıp 47 saat sonunda tamamen söndürülen orman yangın sonrası bölgedeki hayat normale dönmeye başladı. Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, sosyal medyadaki, 'yangını PKK terör örgütünün üstlendiği' şeklindeki paylaşımların, gerçek dışı olduğunu belirtti.

Dalaman'ın kırsal Karacaağaç Mahallesi'nde geçen çarşamba günü saat 15.00 sıralarında çıkan yangın; yüksek sıcaklık, düşük nem ve şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla yayılıp, Fethiye ilçesine bağlı Taşbaşı, Gökçeovacık ve turistik Göcek mahallelerine kadar ulaştı.

Yangının tehlike yarattığı gerekçesiyle halkın hayvanlarıyla birlikte tahliye edildiği Taşbaşı ve Kepez mahallelerinde hayat normale dönmeye başladı. Vatandaşlar, yaşadıkları mahallelere döndü. Büyük ve küçükbaş hayvanlarını da ağıl ve ahırlarına yerleştirdi. Ayrıca yine tahliye edilen Göcek'teki bir hayvan barınağı, misafirlerini tekrar ağırlamaya başladı. Yangın nedeniyle Göçek'teki stadyumda misafir edilen köpek ve kediler, bölgenin normalleşmeye başlamasıyla tekrar barınağa taşındı.
 
Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ise sosyal medyadaki bir paylaşımla ilgili açıklama yaptı. Yangını bölücü terör örgütü PKK'nın üstlendiği yönünde sosyal medyada paylaşımlarının yapıldığını, ancak bunun gerçek dışı olduğunu vurguladı. Çetinkaya, halkın bu tür paylaşımlara itibar etmemesini isteyerek, "Örgüte yakın kanallar bu tür yayınlar yaparak, dağılma noktasında olan üyelerinin moralini yüksek tutmaya çalışıyor" dedi. Orman işçilerinin saatlerce yangını kontrol altına alabilmek için canlarını ortaya koyduğunu vurgulayan Çetinkaya, "Jandarma teşkilatımız ile birlikte özel ekip kurarak, orman ekipleriyle koordineli bir şekilde yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.
 
Orman Bölge Müdürü Enver Demirci de yangının terör örgütünce çıkarıldığı iddiası hakkında şunları söyledi:
"Kesinlikle şunu söyleyebilirim ki; yangının terör örgütüyle hiçbir bağlantısı yoktur. Çıkış nedeninin yakılan anız ateşinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Araştırmamız sürüyor. Yangın söndürüldü. Soğutma çalışmaları için ekiplerimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor."

 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com