23 Mayıs 2022 Pazartesi

ÇAMLIK'TA RES BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

BHM
02.09.2019 12:04
ÇAMLIK'TA RES BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Bodrum’da kurulması planlanan 13 adet Rüzgar Elektrik Santraline karşı, Çamlık Mahallesi’nde bir toplantı düzenlendi. 
Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’nde Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan 33 MWM (13 adet Türbin) Güllük RES ve Enerji İletim Hattı projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir kararının iptali için dava açıldı. Davanın duruşması 4 Eylül’de görülecek.
 
Çamlık, Kumköy, Kızılağaç, Çiftlik ve Yalı muhtarlarınca açılan davanın ardından, Çamlık Mahallesi’nde bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, çeşitli STK’ların temsilcileri ve yöre halkı katıldı.
 
Toplantıda köy muhtarlarının açılış konuşmalarının ardından söz alan davacıların avukatı Remzi Kazmaz “Daha önce aynı şirket bu bölgelere RES kurmak istedi. Biz mahkemeye başvurduk. Mahkeme bu RES projesini iptal etti. Danıştay’da onaylandı, bu süreç kapandı. Ama gözü doymayan sermaye, aynı yer için tekrar ÇED raporu alarak aynı bölgede 13 adet RES kurmak istiyor. Bu hukuksuz ve ahlaksız olaya karşı, biz de elimizdeki mahkeme kararıyla Muğla idare mahkemesine başvurduk bu RES projesinin tekrar iptalini istiyoruz” dedi.
 
Yoğun programı nedeniyle toplantıya katılamayan Bodrum Belelediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum halkının istemediği ve kamu yararı olmayan hiçbir projenin yanında olmam” mesajı gönderdi. Aras’ın okunan mesajı yoğun alkış aldı.
 
Daha sonra Milletvekili Mürsel Alban söz alarak “Bu hukuksuzluğun parlamentoda takipçisi olacağız” dedi.

 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com