21 Ocak 2020 Salı

BODRUM’UN BİBLİYOGRAFYASINI YAZDI

BHM
13.11.2017 09:39
334 Okuma
BODRUM’UN BİBLİYOGRAFYASINI YAZDI
Bodrum Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde yayınlar personeli olarak çalışan 32 yaşındaki Cezmi Çoban, Bodrum'u anlattığı yedinci kitabı 'Bodrum Bibliyografyası'nı imzaladı.

Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezinde düzenlenen imza gününe Çoban'ın mesai arkadaşları ve sevenleri katıldı. Yaklaşık 4 yıl boyunca 23 kütüphane ve kişisel kitaplıklarda yer alan 115 dergi, 56 yerel ve ulusal gazeteyi tarayarak yerli ve yabancı bin 700 yazılı kaynağın künye bilgilerini derleyen Çoban, Ekim ayında Halikarnas Matbaacılık'ta yeni kitabını yayımladı. Kitabında Bodrum üzerinde yazılmış 1700 kaynağın listelenmiş hali olduğunu belirten Çoban, "Alfabetik bir liste halinde makalelerin sayfa numaraları, isimleri, dergilerin ve kitapların isimleri yer almakta. İlçenin belleği niteliğinde olan bu kitapta Bodrum üzerine araştırma yapmak isteyen birisi daha önce bu konu üzerine yazılmış, mimarisinden tutun da geleneklerine, folklorüne, masallarına, sarnıçlarına, değirmenlerine, sandaletlerine kadar hangi çalışma yapılmışsa yazılı anlamda hepsi yer almakta. Bir referans niteliği olarak Bodrum'u araştıran, Bodrum'u seven herkesin evinde bulunmasını çok isterim" dedi.

 

Yeni bir kitap hazırlığında olduğunu da belirten Çoban, "Bir sonraki kitabımda da Herodot'ta günümüze kadar Bodrum'da iz bırakanların bir listesini hazırlayacağım. Cumhuriyetimiz'in 100. yılında da bir Bodrum ansiklopedisini yayınlamak istiyorum. Bodrum ansiklopedisi en büyük hayalim" dedi.

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com