11 Ağustos 2020 Salı

Bodrum semaları yankılandı

BHM
09.09.2014 11:00
673 Okuma
Bodrum semaları yankılandı
Bodrum’da, AK -DER Türk Müziği Topluluğu ile Yunanistan'dan Rembetiko Grubu "Türk-Yunan şarkıları ortak dostluk konseri" adlı etkinlikte sahne aldı.

Bodrum İlçesinde, Akyarlar Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği (AK -DER) Türk Müziği Topluluğu ile Yunanistan'ın Kos (İstanköy) Adası'ndan Rembetiko Grubu "Türk-Yunan şarkıları ortak dostluk konseri" adlı etkinlikte sahne aldı.

(AK -DER) Türk Müziği Topluluğu ile Yunanistan'ın Kos (İstanköy) Adası'ndan Rembetiko Grubu "Türk - Yunan şarkıları ortak dostluk konseri" adlı projede aynı sahneyi paylaştı. Türk ve Yunan ezgilerin yankılandığı Bodrum Kalesi Kuzey Hendek'indeki konser iki bölümden oluştu. Koro ve solo olarak eserlerin seslendirdiği konserde sahneye ilk önce Türk Müziği piyano sanatçısı ve eğitmeni şef Mustafa Köker'in yönetiminde AK-DER Türk Müziği topluluğu çıktı. Müziğe gönül veren, farklı mesleklere sahip, emekli ya da çalışma hayatına devam eden kişileri bir araya getiren topluluğa daha sonra Kos Rembetiko Grubu'da katıldı.

Türk ve Yunan Bayrağı asılı sahnede Türkçe ve Yunanca şarkılar söylendi. Konseri yaklaşık bin 500 kişi izledi. Dört saat süren konserde "İzmir'in Kavakları", "İndim havuz başına", "Zeytinyağlı yiyemem aman", "Arabaya taş koydum", "Kaleden top atarlar", Cevriye hanım" adlı eserlerinde aralarında yer aldığı bazı şarkı ve türküler her iki dilde de seslendirildi. Kos Rembetiko Grubunun beş şarkılık ayrı performansında sirtaki grubu danslarıyla etkinliğe renk kattı. Dinleyenler zaman zaman oturdukları yerlerinden kalkıp dans edip oynayarak şarkılara eşlik etti.

KONSERDE SÜRPRİZ

Ege'nin iki yakasını buluşturan konserde Muğla Kent Konseyleri Birliği ve Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu'nun bestelediği üç esere de yer verildi. Müzikseverlerin ilk kez dinlediği söz ve müziği Topçuoğlu'na ait "Sen de mi?". "Göktepe'de Kar Olsan" ve "Sen Bodrum'sun Güzelim" adlı eserler beğeni topladı. Yazar kimliğiyle tanınan ancak besteci yönüyle ilk kez Bodrumluların karşısına çıkan Hamdi Topçuoğlu'nun "Sen Bodrum'sun güzelim" adlı hareketli şarkısı dinleyenleri coşturdu.

DHA

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com