04 Ağustos 2020 Salı

BODRUM’DA TARIMSAL KALKINMA ÇALIŞTAYI BAŞLADI

BHM
04.12.2019 09:09
36 Okuma
BODRUM’DA TARIMSAL KALKINMA ÇALIŞTAYI BAŞLADI
Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen Bodrum 1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı, Herodot Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılımla başladı. “Bodrum Özüne Dönüyor” sloganı ile 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek çalıştayın ilk gününde Bodrum’un tarım-turizm entegrasyonu ve tarım ekonomisinin geleceğine dair çarpıcı konuşmalar yapıldı. İki gün boyunca devam edecek Tarımsal Kalkınma Çalıştayı, 4 Aralık 2019 Çarşamba günü öğleden sonra Karaova gezisi ile devam edecek.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde düzenlenen Bodrum 1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı’na, CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, Prof. Dr. Mustafa Aytaç, Gazeteci ve Ekonomist Cem Seymen, Garaova Üzüm Bağları üreticisi Mehmet Vuran, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Özgür, Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları, STK temsilcileri, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştayın açış konuşmasını Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz yaptı. Bodrum’da tarımsal örgütlenmeyi sağlamak ve tarım ile turizmi entegre etmek amacıyla bir envanter çalışması başlattıklarını anlatan Yılmaz, Çalıştay sonrasında Bodrum’un kırsal kalkınma hamlesi için yol haritasının çizileceğini ve bu haritanın Bodrum Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı’na entegre edileceğini kaydetti. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, su ve gıda olmadan yaşam olmayacağına işaret ederek, "Bizler topraklarımızdan, suyumuzdan, halkımızdan, köylümüzden yana politikalar üreteceğiz." dedi.

Sarıbal, Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen "Bodrum 1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı"nın açılışında yaptığı konuşmada, enerji, su ve tarımsal üretimi elinde tutan toplumların dünyaya egemen olmak için çaba sarf ettiğini söyledi.

CEM SEYMEN: BODRUM’UN TARIM GEÇMİŞİ İLE BAĞ KURMAK ZORUNDAYIZ

Bodrum Tarımsal Kalkınma Çalıştayı için ilçeye gelen ve her sabah CNN Türk ekranlarında yayınlanan A’dan Z’ye programını Bitez’deki bir mandalina bahçesinde, Başkan Aras ile birlikte sunan programcı, ekonomist, gazeteci Cem Seymen de çalıştay açılışında bir konuşma yaptı.

Cem Seymen “Küresel sermayeye, serbest piyasa ekonomisine karşı değilim, kapitalizmin vahşi kısmına karşıyım. İnsanı unutan, üreteni unutan, köylüyü adam yerine koymayan, herkesi insanı tüketici gözüyle gören, mahkum eden küresel sisteme karşıyım.” Sözleriyle başladığı konuşmasında şunları kaydetti:

“Bodrum’un muazzam bir tarım zenginliği ve geçmişi var.  Bu geçmiş ile bağ kurmak zorundayız. Çocuklarımızı, bu bilinçle yetiştirmek zorundayız. Yani Bodrum Mandalinasını bilmeyen yeni neslin çocukları bizim geleceğimizi kuramaz. Bodrum Mandalinasından üretilecek her katma değerli ürünü tanımalı ve bunun hikayesini bütün dünya öğrenmeli. Bodrum Mandalinasından elde edilen lokumu dünyaya anlatacak bir hikayemiz, bir gücümüz bir enerjimiz, bunun için bir araya getireceğimiz eko sistemimiz bizim içimizden çıkmaz mı? Karşımızda çok çalışkan ve çok iyi niyetli bir başkan var. Bu çalıştaya sahip çıkın ve herkesi uyandıracak cümleler kurun. Bu çalıştay Bodrum’un bir tarım üretim merkezi olması için atılan en önemli adımlardan bir tanesi ama arkası mutlaka gelmeli.”

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Mustafa Aytaç moderatörlüğünde bir panel düzenlendi. Panelde Üretimde Kooperatifleşmenin önemi, Tarımsal kalkınma Kooperatiflerinin kurulma aşamaları, Türkiye’nin tarım politikaları, Toprak verimliliği, tarımda ithalat ve ihracat, üreticinin ürünlerinin pazarlanması ile ilgili sunumlar yapıldı. Panel daha sonra soru-cevap kısmıyla devam etti.

Bodrum 1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı, açılış töreni ve panelin ardından, atölye çalışmasıyla devam etti. Herodot Kültür Merkezi’nde toplanan iki ayrı çalıştay grubundan biri Tarım-Turizm entegrasyonunu ele alırken, diğer grup da üretici kooperatifleri ve tarımsal örgütlenme konusunu tartıştı. Çalıştay süresince katılımcılara Bodrum mandalinasından üretilen dondurma ikram edildi. Salonda kurulan minik stantlarda ise Bodrum’un tarım zenginliğini gözler önüne seren zeytin, zeytinyağı, mandalinalı ürünler sergilendi.

Çalıştayın 4 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilecek ikinci gününde Sonuç Bildirgesi’nin okunmasının ardından Karaova’ya bir teknik gezi düzenlenecek. Burada tarımsal üretim merkezlerinin gezilmesinin ardından Mumcular Cumhuriyet Meydanı’nda bir üretici-halk buluşması gerçekleşecek.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com