29 Kasım 2022 Salı

BODRUM’DA 8 MART ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

BHM
09.03.2022 09:02
BODRUM’DA 8 MART ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikler, gerçekleştirilen bir dizi programla devam ediyor.

Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Mor Cepken Şöleni ile başlayan etkinlikler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen, kadına uygulanan şiddet temalı  “Kurdela Ya Da Artı Sonsuz” tiyatro oyunuyla devam etti.

Program, 8 Mart günü Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışmaları Anılarla Bodrum Sohbetleri Çalışma Grubu’nun “Geçmişten Günümüze Bodrum’da Kadın ve Yaşam” fotoğraf sergisinin açılışı ile devam etti. 70’e yakın eski fotoğrafın dijital ortamda düzenlenerek baskıya uygun hale getirildiği sergi, 28 Mart 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışma Grubu Sözcüsü Nuran Yüksel, “ 8 Mart’ın anlamına özel, Bodrum’u Bodrum yapan değerlerimizden kadınlarımız fotoğraf sergisiyle karşınızdayız. Bizler geçmişle gelecek arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Geçmişini ve değerlerini unutan yozlaşma kültürünün içersinde esas yok oluşu yaşayacaktır diye düşünüyoruz. Bugün bu duvarlarımızda bu güzel atmosferde hünerli elleriyle bizleri besleyen, bizleri bugünlere getiren Bodrum’u Bodrum yapan kadınlarımızı sandıktan çıkardığımız çok eski fotoğraflarıyla anmaya, görmeye ve onlara olan şükranlarımızı ifade etmeye çalışacağız. Ayrıca Bodrum sevdasıyla bizlere ve çalışmalarımıza sahip çıkan, topladığımız bilgi ve belgeleri kent arşiv müzesiyle taçlandıracak olan belediye başkanımız Sayın Ahmet Aras’a ve bu serginin çok kısa sürede hazırlanmasında emeği geçen Basın Yayın ve Halkla İlişkiler ile Kültür ve Sosyal İşler müdürlüklerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Bodrum’un Yerel Eşitlik Eylem Planı Çalışmaları Devam Ediyor

Fotoğraf sergisi açılışının ardından, Bodrum Belediyesi ve paydaşları tarafından Bodrum’a eşitlikçi kent niteliği kazandırmak amacıyla, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı kapsamında hazırlanmakta olan ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’  konulu toplantı gerçekleştirildi. Bodrum Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan toplantıya, rahatsızlığı sebebiyle uzaktan bağlantı sağlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel,  Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Kadın Koalisyonu Koordinatörü ve Bodrum Yerel Eşitlik Eylem Planı Danışmanı İlknur Üstün, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği yetkilileri, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kadın Koalisyonu Koordinatörü ve Yerel Eşitlik Eylem Planı Danışmanı İlknur Üstün, bugün burada olmanın çok heyecan verici olduğunu ifade etti. Ayrıca Üstün, Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın içeriği ve amacı ile ilgili bilgilendirmeler yaparak,“Kadınların meselesi, toplumsal cinsiyet eşitliği meselesi tüm dünyanın meselesi. Kimisi kadınları evlere kapatarak, onları susturarak, seslerini kısarak yapmaya çalışıyor. Kimisi özgürlük ve eşitlik mücadelesinde yer alarak. Bu nedenle tam da 8 Mart’ta benim için çok gurur verici." dedi.

Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ise, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile yarımadada kadınlara karanfil takdim ederek günlerini kutladı.

Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı aşağıdaki etkinliklerle devam edecek.

9 Mart 2022

Resim Sergisi: MSKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Kadın Sanatçılar Sergi Açılışı

Saat: 13:00 – Herodot Kültür Merkezi

Söyleşi: Sanatta, Siyasette ve Hayatta Kadınların Yolculuğu

Saat: 14:00 – Herodot Kültür Merkezi

10 Mart 2022

Tiyatro Oyunu: Hayal Satıcısı- Berna Laçin

Saat: 17:00 Nurol Kültür Merkezi

11 Mart 2022

Konser: Neveser Kadın Topluluğu

Saat: 20:00 Herodot Kültür Merkezi

 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com