03 Aralık 2020 Perşembe

BO VİERA PROJESİNDE YIKIM BAŞLADI

BHM
25.08.2019 11:37
BO VİERA PROJESİNDE YIKIM BAŞLADI
Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ilçeye yaptığı inceleme ziyaretinin ardından tekrar gündeme gelen kontrolsüz yapılaşmalar ile ilgili ilk yıkım işlemi Gündoğan Küçükbük'teki Bo Viera projesinde başladı. 

Geçtiğimiz Salı günü Bodrum'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir tekneyle Tilkicik, Küçükbük ile Demirbükü koylarında kaçak yapılaşmaya ilişkin denetimler yaptı. Bu denetimlerden sonra Bodrum Belediyesi'nin de daha önce imar planına aykırılıklarının bulunduğunu tespit ettiği The Bo Viera projesinin de içinde olduğu 1611 konut ve 4 otelin inşaatı durduruldu. Bakan Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada yapılan incelemelerde tespit edilen aykırılıkların giderilmesi ve yıkım işlemlerinin yapılması için ilgili firmalara 1 ay süre verildiğini, bu işlemler firmalar tarafından yapılmadığı takdirde kamu kurumlarının yıkım işlemi için devreye gireceğini açıkladı.

Dün sabah saatlerinde Bodrum Belediyesi ekipleri, durdurulan 8 projeden biri olan The Bo Viera projesinin inşaatının devam ettiği Gündoğan'a gitti. Yıkım için gelen belediye ekiplerinin kepçelerinin kullanılmasını istemeyen firma yetkilileri, imar ile yapı ruhsatına aykırı olan bölümleri kendilerinin yıkacağını belirtti.

Bakanlığın 1 ay süre verdiği şirketin yetkilileri, yıkım için gelen belediye ekiplerinin kepçelerinin kullanılmasını istemedi ve kendilerinin kaçak bölümleri yıkacaklarını belirtti. Ardından ilk olarak sahile inilen asansör bölümünün yıkımına başlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi ekiplerinin gözetimindeki inşaat firması çalışanları, asansör bölümünün beton kısımlarını özel araçlarla kesmeye başladı. Beton blokların kesiminin tamamlanmasından sonra bunların vinçle alınacağı öğrenildi. Çalışmaların ne kadar süreceğine, beton blokların ne zaman kaldırılacağına dair gerek yetkililerden gerekse inşaat şirketi görevlilerinden açıklama yapılmadı.

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com