03 Ağustos 2020 Pazartesi

BAŞKAN ARAS HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

BHM
30.08.2019 11:31
85 Okuma
BAŞKAN ARAS HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras hakkında "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Aras, yakın akrabalarına menfaat teminiyle suçlanıyor.
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu, beş yıl önce tamamlanan ve iskânı alınan 25 villalık projenin ruhsatının iptal edilmesine dayandırılıyor.
 
Merkezi İstanbul'da bulunan MM Proje Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. isimli şirket Bodrum'da bir gayrimenkul projesi aldı. Ortakent'teki 'Adabükü Evleri' adı verilen, ilk etabı 25 villadan oluşan proje, 'kat karşılığı inşaat sözleşmesi' kapsamında yapıldı. Sitenin yapı kullanma izin belgeleri 8 Temmuz 2015'te alındı. Projede, belediyeye ilişkin süreç tamamlanırken, yüklenici MM Proje A.Ş. ile arsa sahipleri arasında anlaşmazlık çıktı.
 
Diken'den Ali Yılmaz'ın haberine göre, Arsa sahipleri, yapının projeye uygun olmadığını savunurken, yüklenici firma tüm yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirdiğini öne sürdü. MM Proje A.Ş., arsa sahibi Aras ailesine karşı tapu iptal ve tescil davası açtı.
 
2015 yılında başlayan davada sona doğru gelinirken 31 Mart seçimleri sonrası Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras oldu.
 
BEŞ YIL ÖNCE VERİLEN İSKAN İPTAL EDİLDİ
 
Bodrum belediyesi, beş yıl önce iskânı verilen proje için bu kez yeni bir karar aldı. 7 Ağustos 2019 tarihli yazıyla projenin yapı ruhsatları ve iskân belgesinin iptal edildiği şirkete bildirildi. Bildirim yazısında, beş yıl önce verilen iskân iznin neden iptal edildiğine ilişkin bir gerekçe sunulmadı.
 
Şirket bu kararın iptali için Muğla İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Davanın yarı sıra Bodrum başsavcılığına da suç duyurusunda bulunuldu. Dilekçede, Aras'ın görevi kötüye kullandığı savundu. MM Proje A.Ş.'nin davalık olduğu Aras ailesi ile Aras'ın akraba olduğu belirtilen dilekçede şöyle dendi: "Şüpheli, şikâyete konu olayda belediye başkanlığına ilişkin görevini kötüye kullandı. Hukuki ihtilaf yaşayan akrabalarına menfaat sağlayabilmek amacıyla yasalara aykırı olarak aldığı kararlarla müşteki şirketin mağduriyeti sebep oldu." ifadeleri kullanıldı.

 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com