29 Kasım 2021 Pazartesi

AVUKATLAR YENİ BARO YASASINI PROTESTO ETTİ

BHM
01.07.2020 10:58
AVUKATLAR YENİ BARO YASASINI PROTESTO ETTİ
İktidarın baroların yapısını değiştirmek için hazırladığı düzenlemeye karşı “Savunma yürüyor” sloganıyla Bodrum'da bir araya gelen avukatlar, baroların seçim sisteminin değiştirilmesini ve çoklu baro sistemini öngören kanun teklifine karşı oturma eylemi yaptı.

Türkiye genelinde barolara bağlı avukatların  “Savunma yürüyor” sloganıyla gün boyunca eylemlerle protesto ettiği yasa tasarısına Bodrum'da da tepki vardı. Dün akşam saatlerinde Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanan çok sayıda avukat, “Savunma Susmayacak” yazılı pankart açıp “Feyzioğlu İstifa”, “Savunma Susmaz, Susturulamaz”, “Savunma Susmayacak”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” sloganları attılar. 

Avukatlar adına basın açıklaması Muğla Barosu Avukatlarından Pınar Günay okudu. Günay, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti en kötü günlerini yaşıyor. Siyasi iktidar Cumhuriyetin temel niteliklerinden olan hukuk devleti ilkesine son darbeyi Baroları bölerek vuruyor. Sorun yalnızca biz avukatların sorunu değildir. Halkın hak arama hürriyetine çok ciddi bir darbe vuruluyor. Türkiye'de mevcut tüm barolar çoklu baro sistemi denen bu ucubeye karşıdır. Ankara'ya yürüyen Baro başkanları ile tüm avukatlar bu iradelerini gösterdi. Buradan biz Türkiye'de yaşayan tüm insanlara ve AKP ve de MHP'li de olsa tüm milletvekillerine sesleniyoruz. Avukatlığı ortadan kaldıracak, yargıyı tam anlamı ile iktidara bağlamaya yönelik bu düzenlemenin yasalaşmasına engel olmaya çağırıyoruz.”

Basın açıklamasının ardından avukatlar yaklaşık 10 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra eylemlerine son verip dağıldılar. 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com