20 Haziran 2021 Pazar

ARABULUCULUK BÜROSU BODTO'DA AÇILDI

BHM
12.09.2019 09:08
ARABULUCULUK BÜROSU BODTO'DA AÇILDI
Bodrum Ticaret Odası hizmet binası bünyesinde “Arabuluculuk Bürosu” dün faaliyete başladı.

Arabuluculuk Bürosu 11 Eylül 2019 Çarşamba günü Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tolga Yamalı, Baro Temsilcisi Av.Cavidan Karaöz Özyiğit, BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan, BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İbrahim Akkaya, Mehmet Ayaz, Yönetim Kurulu Üyesi Alper Özşeker, Meclis Üyesi Toros Demirdöven ve avukatların katıldığı tören ile açıldı.

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon, “Bugün burada Odamız Hizmet Binasında hizmete başlayan Arabuluculuk Büromuzun açılışını gerçekleştirdik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Adalet Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği ‘’ Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Sempozyumu’’nda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül konuşmasında, ‘’Arabuluculuk, daha az masraf demektir. Arabuluculuk, barışçıl çözüm demektir. Arabuluculuk, Adaleti en kısa sürede tesis etmektir. Toplumun sorun çözme kapasitesini geliştiren bu tür alternatif yöntemler, giderek artan bir ilgi görmektedir’’ diyerek ticari davalardaki zorunlu arabuluculuğun tüccarlarımıza önemli bir hizmet olarak Odalarımız tarafından sunulmasına öncülük etti. Ofisimizin açılmasının en büyük nedenlerinden biri işçi-işveren görüşmelerinin görüşmeye uygun olmayan ortamlarda yapılması ve karşılaşılan zorluklar nedeniyle bu büroyu faaliyete soktuk. Bundan dolayı Bodrum Ticaret Odası olarak büyük memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Törende bir konuşma yapan Kaymakam Bekir Yılmaz, “Arabuluculukta işin özü adaletin, mahkemelerin, yargı camiasının yükünü alması. İlçemizde de böyle bir büronun açılması bizi mutlu ediyor. Bu alanda görev yapan tüm arkadaşlarımıza işlerinde kolaylıklar diliyoruz. Başarılar diliyoruz” dedi.

Ardından, Arabuluculuk sisteminin avukatlıktan farklı olduğunu dile getiren Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit, arabuluculuk bürosundaki masanın önemine de değinerek şöyle dedi:

“Dolayısıyla toplantı masası ne kadar samimi olur ve tarafları ne kadar birleştirici olursa, insanlar eşit olduklarını anlarlarsa anlaşma daha çabuk sağlanıyor. 2012 yılında bu müessese ilk geldiğinde tabi hepimizin kaygıları vardı ama gelinen noktaya baktığınız zaman, Haziran 2019 itibariyle 527 bin 347 dosyada yüzde 70 oranda arabuluculukla çözülmüş. İhtiyari uyuşmazlıklarda ise başarı yüzde 95. 2019 Ocak ayı itibariyle ticari davalarda arabuluculuk zorunlu oldu. O tarihten bu yana da 19 bin 149 dosyanın 11 bin 82 tanesi, bu da yüzde 57’ye tekabül ediyor, anlaşma ile çözümlendi. Bunlar ciddi rakamlar. Yargı reformunun içerisinde mahkeme temelli aile arabuluculuk kesin sisteme girecek. Bunun yanında tüketici davaları ile ilgili de zorunlu arabuluculuk en kısa zamanda yasal hale gelerek geçecek.”

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tolga Yamalı ise Bodrum Adliyesinin fiziki alan yetersizliği nedeniyle hem avukatların hem de vatandaşların sıkıntı yaşadığını, bugün açılan büro ile böyle bir hizmetin verilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak BODTO’ya teşekkürlerini sundu.

Bodrum Ticaret Odası bünyesindeki Arabuluculuk Bürosunu kullanmak isteyen avukatlar BODTO Genel Sekreterliği ile iletişime geçmelidirler.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com