25 Ekim 2020 Pazar

ADALIYALI TARTIŞMASINDA KARCILIOĞLU’NDAN YANIT

BHM
06.05.2019 15:26
ADALIYALI TARTIŞMASINDA KARCILIOĞLU’NDAN YANIT
BOYD (Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Başkanı Serdar Karcılıoğlu’nun Adalıyalı’daki turistik tesis yatırımı için yaptığı açıklamalara yanıt veren Kent Konseyi Ekoloji Grubu Sözcüsü Mehmet Çilsal , Karcılıoğlu’na sorular yöneltmişti.

ETS Turizm tarafından yapılması planlanan Adalıyalı’daki turistik tesis yatırımı için tartışma büyürken bugün de Karcılıoğlu, Çilsal’ın yönelttiği sorulara yanıt verdi. İki gün sonra (8 mayıs) Adalıyalı’daki turistik tesis için düzenlenecek ÇED toplantısı öncesinde gerginlik tırmanırken Karcılıoğlu kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Karcılıoğlu: "Sayın Çilsal’ ın, benim argümanlarıma karşı dile getirdiği konular içerisinde aşağıda italik metinde yazılı konularda fikir birliği içerisinde olduğumuzu bir kez daha bizi izleyen kamuoyunun dikkatlerine sunarak  tarafıma yöneltmiş olduğu sorulara cevaplarımı vereceğim." dedi. Çilsal tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtllamadan önce Karcılıoğlu, aşağıdaki ifadeleri dile getirdi.

“ETS Adalıyalı projesi, incelediğimiz kadarıyla aşağıda görselleri verilen ve A’dan Z’ye cehalet, felaket dolu, hukuka aleni aykırılıklar içeren projelerden oldukça farklı gözüküyor; bu haliyle de azgelişmiş, görgüsüz sermaye sınıfı yatırımına benzemiyor.
 
Dolayısıyla, “Bodrum, bir tatil kasabası olarak dünyanın tanınan turizm destinasyonları arasındadır. Bodrum’un öncülüğü “Turizm” olmalıdır. Turizm sezonunu uzatmak istiyorsak zengin ve A+ misafire hizmet verebilecek nitelikli turizm tesislerine sonuna kadar destek olunmalıdır. Oysa, gelinen nokta bambaşkadır. Bodrum Yarımadası’nın kış nüfusunun 350 bini geçmiştir, ikinci konut enflasyonu yaşanmaktadır.  Aşırı göçe kapı aralanmıştır.  Bodrum mimari yapısına taban tabana zıt, yılda 15-20 gün kullanılabilen ikinci konutlar ile göç yaşamına uydurulmuş siteler, hiçbir plan ve emsal şartlarına uymayan göstermelik bir küçük otel yapısının kamuflajında Otel adı altında onlarca lüx konutlar yapılırken...” şeklindeki tespitinize katılıyorum.
 
Öte yandan, "Kültür ve Turizm Bakanlığımızca Arkeolojik Sit alanı olan Kissebükü’nde  kazı çalışmaları başlatılacak olması elbette ki sevindirici bir gelişmedir." şeklindeki bu açıklamalarınız ile bu önemli fikirlerimize katılmış olmanıza tekrar teşekkür ediyor ve en azından biz turizmciler için böylesine önemli bir konuda fikir birliğine varmış olmamızdan dolayı memnuniyetlerimizi bildiriyorum…
 
KORUMA VE KULLANMA DENGESİNİ ÖNEMSİYORUZ…
 
Şimdi, konuyu fazlaca uzatmadan tarafıma yönlendirdiğiniz sorulara memnuniyetle cevap vermek istiyorum,
 
Ancak öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki bizim Bodrum turizminin gelişimi adına “KORUMA VE KULLANMA” dengesi korunmak kaydıyla yapılacak turizm yatırımlarına kayıtsız olarak desteklerimizi sanırım Bodrumda bilmeyen yoktur. 
 
Sorularınıza vereceğim cevaplar bu tür yatırımlara karşı güven ve inancı olan bir turizmcinin cevabı olacaktır, zira ne şahsımın nede derneğimizin ETS Holding ile başkaca hiçbir bağlantısı ve organik bağı yoktur…
 
1-ETS’nin, projesine uygun davranarak tatil-yalı evleri yapıp satmayacağına kefil misiniz?
 
CEVAP: Adı geçen projeyi incelemiş ve inanmış birisi olarak Bu projede üçüncü şahıslara yönelik satışı yapılacak villa sistemi kesinlikle olmayıp Antalya da ki örneklerinde olduğu üzere Maxx Royal tatil köyü konseptinde Otel işletim sistemi içerisinde çalışacak ve Bodrum Turizmimiz için önemli olduğunu bildiğimiz A+ turiste yönelik hizmet verecek bir turizm tesisidir. Bu çerçeveden bakılınca “EVET Burada Tatil Yalı Evleri Yapılmayacağına ve Satılmayacağına KEFİLİM”
 
2-ETS’nin de sahibi olan Sayın Kültür ve Turizm Bakanı’nın, turizm imarlı konut yapıp satma işine kesin yasak getirmesini, turizm imarlı yalı-tatil köyü dalaveresine son vermesini veya var olan mevzuatı kaldırmasını; bu tür yapıları yıktırmasını sağlayabilir misiniz?
 
CEVAP: Bakınız yıllardan beri her fırsatta bizi idare edecek Bakanın mesleğin içerisinden seçilmesi gerektiği yönünde gösterdiğimiz çabalarımızın bir sonucu olarak çok uzun yıllar sonra bu talebimizin yerine gelmiş olmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğumuz göreve geldiği günden bu güne çalışmalarını yakınen izlediğimiz ve bahsettiğiniz konuları görüşmelerimizde dile getirdiğimiz Sayın Bakanla her fırsatta aynı dili konuşmuş ve kolay anlaşmış olmamızdan hareketle bu konularda yaptıkları hamlelerden bizim yakınen bilgi sahibi olmamızdan sizin ise henüz haberiniz olmadığı anlaşıldığından  Ayrıca yapılması planlanan Maxx Royal turizm yatırımının desteklenmesi veya karşı durulması ile alakası da olmamakla beraber bu talep sorunuzun! Derneğimizin bu konularda yaptığı girişimlerle ilişik olması nedeniyle kısaca bahsedeyim;
 
Four Seasons Hotelin Turizm Bakanlığından aldığı 282 bin m2 lik ek alan tahsisi villa yaptığı gerekçesi ile  iptal edildi,
 
Küdür yarım adasındaki önceki dönem alınmış 28 yıllık tahsisler iptal edildi,
 
Bezci inşaatın önündeki dolgu alanı yıktırıldı,
 
Kissebükünde yıllarca başlatılamayan kazı çalışması başlatıldı ve bu bölgenin ören yeri olarak hizmete açılması, dolayısıyla o gözbebeğimiz KİSSEBÜKÜnün imara açılma gibi artık bir sorunu kalmadı,
 
Bodrum Kalesinin bitmeyen restorasyonu için yine derneğimizin bir haberinin hemen ardından ve de Bodrum halkının isteği doğrultusunda bir an önce bitirilmek ve 18 Mayıs da ziyarete açılmak üzere tüm gerekli olan Maddi destek Bakanlık bütçesinden anında sağlanmış Yüklenicilerin gece ve gündüz çalışarak bu tarihe yetiştirmelerinin önü açılmıştır.
 
Bu arada “SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİNİN” yerinin Bu güne kadar hiçbir yöneticinin Yerel kurumlara ihtiyaç duymadan Ankara dan karar vererek uygulamaya koydukları konularda son derece hassas bir yaklaşımla böyle önemli bir konuyu muhatabı olan Bodrum Mimarlar odası ile koordineli bir şekilde tespitinin sağlanmış olduğunu ve tahsis işlemlerinin başlatıldığını da öğrenmiş olarak bu hususu da dikkatlerinize sunmak istiyorum.
 
Yine bizler tarafından kendisine hatırlatılan Sayın Ersoy un Bakan olmadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca çıkartılan turistik bölgelerde villa yapımına izin veren yönetmelik maddesi aynı hız ile iptal ettirilmiş resmi gazetede yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildiği bilgisini almış bulunuyoruz.
 
Ayrıca Sayın Bakana geçen hafta Bodrum ziyareti esnasında bire bir talepte bulunduğumuz Bodrumumuzun Arıtma ile ilgili sorunları konusunda da çalışmalar başlattığı haberini de almış bulunmaktan mutluluğumuzu iletmek istiyorum.
 
Şunu açıklamalıyım ki biz turizmcilerin bunlar ve benzer sorunlar ile ilgili her taleplerimiz aynı dili konuştuğumuz Sayın Bakan tarafından aynı süratle çözüme yönelik adımlar atılmaktadır bu yukarıda sizin de sorularınızın cevabı olarak görebileceğiniz ve 30 yıldır bıkmadan usanmadan isteyip te bir türlü yaptıramadığımız konuları  9 ay gibi çok kısa bir sürede gerçekleştiren ve kapısı bizlere her an açık bir şekilde dinleyen ve çözüme odaklı bir Bakan ve Bakanlıkla karşı karşıya olduğumuzu da ayrıca dikkatlerinize sunmak istiyorum.
 
3-Sayın Kültür ve Turizm Bakanı’nın, Anayasa, Kıyı Kanunu ve ilgili mevzuatlara rağmen yarımadamızda devam eden kıyı katliamlarını durdurmasını sağlayabilir misiniz?
 
CEVAP: Bu konularda gerekli hassasiyeti gösterdiğini biliyoruz yukarıda da açıkladığımız üzere 9 ay gibi çok kısa bir görev sürecinde Sayın Bakan tarafından sonuçlandırılan olayların sizin bu sorunuza yeterli cevabı verdiğine inanıyorum
 
Yok, hatırınız veya gücünüz yetmezse; bizimle temas kurun ve turizme de yarımada ekositemine de zarar veren yanlış, hukuksuz tüm girişimlere karşı birlikte mücadele edelim.
 
Şeklindeki talebinize Cevaptır: Bu argümanınızda herhangi bir kişiye özelliklede Türkiye Cumhuriyetinin bir Kültür ve Turizm Bakanına güç ve hatır dikte ettirecek bir saygısızlığımız olamayacağı gibi, bahsettiğiniz konularda özellikle hukuk dışı girişimlerde  bir Turizmci sorumluluğu içerisinde her zaman ve her yerde sizinle birlikte mücadele etmeye hazır olduğumuzu da bilgilerinize sunuyorum.
 
Sevgi ve Saygılarımla
 
Serdar Karcılıoğlu
 
Yönetim Kurulu Başkanı
BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği"
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com