27 Mayıs 2020 Çarşamba

800 ARAÇLIK TAKSİ KONVOYUNUN UBER PROTESTOSU

BHM
26.07.2018 10:19
478 Okuma
800 ARAÇLIK TAKSİ KONVOYUNUN UBER PROTESTOSU
Bodrum’da UBER uygulamasını protesto maksadıyla yüzlerce taksici, Torba Kavşağı’nda Milas-Bodrum yolunu çift şeritli olarak trafiğe kapattı.

İddiaya göre, sabaha karşı Ortakent Mahallesi’nde taksiciler ile UBER sürücüleri arasında kavga çıktı. Kavgaya karışan bir taksici gözaltına alınarak Yalıkavak Polis Merkezi Amirliği’ne getirildi. Olayı öğrenen yüzlerce taksici, Yalıkavak Polis Merkezi Amirliği önünde toplandı. Taksiciler öğleye doğru konvoy halinde Torba Kavşağı’na gelerek UBER uygulamasını protesto amaçlı yolu kapatmak istedi. 

Kalabalığı yatıştırmak isteyen Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Kablı, Torba Kavşağı’nda taksici esnafına hitap ederek: “Biz burada emeğimize sahip çıkıyoruz. Sesimizi Ankara’ya, ilimize, mülki amirlerimize duyurmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız seçimlerden sonra UBER’in biteceğini söyledi. Bodrum’da UBER’le ilgili haftanın 2-3 günü denetimler oluyor ama yetersiz. Bu sistemin Türkiye’den kalkması gerekiyor. İstanbul’da alınan kararı Muğla Büyükşehir’in de alması gerekiyor. İstanbul’da UBER yok. Ben 6’ncı ayda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Muğla’da 48 harici plakaları yasaklayın dedim. Almadılar arkadaş. Şimdi burada yolu kapatmak çare değil” dedi.

Milas-Bodrum Havalimanı’na gidip gelerek protesto sürüşü yapmak isteyen taksicilerin geçişlerine izin verilmeyince yüzlerde araç Torba Kavşağı'nda yolu çift şeritli olarak trafiğe kapattı. Yaklaşık 45 dakika trafiğe kapanan yolda kilometrelerce araç kuyrukları oluştu. Polis ekipleri uzun süre taksicileri yolu açmak için ikna etmeye çalıştı. Taksiciler daha sonra yolun tek şeridini trafiğe açtılar.

Protestoya katılan bir taksici ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
 
“Yazın 2 gün çalış 1 gün yat. Kışın 4 gün çalış 5 gün yat yapıyoruz. Vergi veriyoruz. UBER’in nereden geldiği, ne olduğu belli değil. Vergisi algısı yok. Kaçakçı mı ne olduğu belli değil. Bizim yerimiz yurdumuz belli. Sabaha karşı UBER’ciler bizim bir arkadaşı dövmüş. Konu oradan çıkıyor. Sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu son olsun. İstanbul’da UBER son oldu ama Bodrum’da bin tane UBER var.”
 
Daha sonra polislerin ikna çabaları sonuç vererek yol trafiğe açıldı.
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com