23 Şubat 2020 Pazar

21 TEMMUZ’DAN SONRA SEMİNERLER SIKLAŞTI

BHM
17.08.2017 11:12
414 Okuma
21 TEMMUZ’DAN SONRA SEMİNERLER SIKLAŞTI
Bodrum’da 2008 yılından bu yana hizmet veren AKUT Bodrum ekibi, 21 Temmuz'da yaşanan depremin ardından, bilinçlendirme seminerlerini sıklaştırdı.

Bodrum'da 21 Temmuz'da yaşanan deprem sonrasında, AKUT Bodrum ekibi Afet Bilinçlendirme Seminerlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor. AKUT Bodrum ekibi, son 9 yılda Bodrum ve ülkemizin değişik yerlerinde 200'ün üzerinde operasyon gerçekleştirdi. Deprem sonrasında, Akyarlar Güzelleştirme Derneği, Kent Konseyi üyeleri, Akçaalan Mahallesi sakinleri, anaokulu öğretmenleri, Aspat Türk Müziği  Korosu üyeleri gibi gruplara deprem öncesi, anı ve sonrasında neler yapılıp, nelerin yapılmayacağı ile ilgili bilgilendirme semineri yapıldı. Son olarak da Karabağ Mahallesi'nde 82 yaşındaki 6 çocuk 17 torun sahibi Senvinli Tanışan'ın desteğiyle, 80 kişiye deprem konusunda bilgi verildi.

 

AKUT Bodrum ekip lideri Sadettin Uslu, 21 Temmuz depreminin yıllardır söylenen ve beklenen bir deprem olduğunu hatırlatarak, "Bizim için sürpriz olmadı. Böyle bir depremi Bodrum'un yapılaşmasının iki katlı olması, fay hatlarının yönleri ve deprem süresinin uzun olmaması gibi etkenlerle, ne mutlu ki can kaybı olmadan atlattık. Kaymakamlığımız, Belediyemiz, AFAD, UMKE ekipleri çok hızlı bir şekilde koordine oldu. Biz zaten deprem olduğunun ikinci dakikasından itibaren sahadaydık ve o gece 60 kadar vatandaşımızı merkezimizde misafir ettik. Deprem bizim ülkemizin en önemli gerçeği. Bunu kabullenip bununla yaşamayı öğrenmekten başka bir alternatifimiz yok. Deprem olduğunda panik yapıp kendimize ve çevremizdekilere zarar vermek yerine, depremi öğrenerek bu süreçte öncesinde anında ve sonrasında neler yapmamız gerektiğini bilmek zorundayız ve bunu normal zamanda sık sık tekrar ederek, deprem anında sakin olarak yapmamız gerekiyor. Biz Konacık Mahallesi'ndeki Bodrum Kürşat Avcı Operasyon ve Eğitim Merkezi'mizde talep edildiği takdirde halkımıza bu konuda bilinçlendirme seminerleri ve eğitimleri vermeye devam ediyoruz. Olası depremleri en az hasarla atlatabilmeleri için 7/24 elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Artık gerçekçi olup afetsiz günler dilemek kadar, herkesin elini taşın altına koyup, üzerine düşeni yapması gerekiyor" dedi.

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com