ÜNLÜ ARKEOLOG KONFERANS İÇİN BODRUM'DA

BHM 03.01.2019 13:34 0 Yorum 291 Okunma

Arkeolog ve Yazar Nezih Başgelen, “Kaleli Yerleşimleriyle Türkiye ve Bodrum Kalesi” konulu konferansı için Bodrum'a geliyor.

Akdeniz Ülkeleri Akademisi(AKADEMİA) Vakfı bünyesinde bulunan Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi’nin “Tarih Konferansları”na Nezih Başgelen konuk oluyor. Bodrum Belediyesinin destekleri ile 05 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 14:00’de Bodrum-Konacık Herodot Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek konferansın konusu, Kaleli Yerleşimleriyle Türkiye ve Bodrum Kalesi”. 
 
Nezih Başgelen Kimdir?
 
Nezih Başgelen, 1978’de alanında ülkemizdeki ilk popüler süreli yayın olan “Arkeoloji ve Sanat Dergisi”ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayınını sürdürdü. 1982’de kurduğu “Arkeoloji ve Sanat Yayınları”, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağını oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırma ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnografya, turizm, tarihi ve doğal çevrenin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. T.C. Kültür ve Turizm bakanlığı III. Milli Kültür Şurası Kültür Varlıkları, Müzeler ve Arkeoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı.
Başgelen, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu üyesidir. 
 


İLK YORUMU SİZ YAPIN...