TÜRSAB 20 SİTEYE DAHA DAVA AÇIYOR

BHM 09.08.2018 10:50 0 Yorum 684 Okunma

TÜRSAB, geçen yıl kapatılan booking.com'un ardından aralarında Airbnb, Skyscanner ve Expedia'nın da bulunduğu 20'ye yakın internet sitesi hakkında daha hukuki işlem başlatacak.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Booking ile aynı durumda olan 20'ye yakın internet sitesi hakkında haksız rekabet gerekçesiyle hukuki işlem başlatacağını duyurdu.
 
Hukuki işlem başlatılacak internet siteleri arasında Airbnb, Agoda, Skyscanner ve Expedia da bulunuyor.
 
Açıklamada, "Yönetim Kurulu toplantısında konuyu gündemine alan TÜRSAB, Türk pazarında, Türk müşteriye, Türkiye'de ürün ve hizmet satarak kazanç elde etmesine rağmen, vergi ödemeyerek Türk seyahat acentaları ve Türk tur Operatörleriyle haksız rekabet eden Airbnb, Agoda, Skyscaner ve Expedia gibi 20'ye yakın internet sitesi ile ilgili hukuki işlem başlatacak" ifadelerine yer verildi. 
 
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, tıpkı Booking.com'da olduğu gibi haksız rekabet davası açılacağını söyledi. Bağlıkaya, "Bizim ülkemizde bizim vatandaşımıza tatil satıyorlar. Aynı işi yapan Türk tur operatörleri vergi öderken onlar vergi de ödemiyorlar. Bu haksız rekabeti ortadan kaldırmak için dava açıyoruz" dedi. Bağlıkaya, bu sitelerin yurtdışında yabancılara Türkiye'yi pazarlamasına yönelik bir sorunun olmadığının altını çizdi. Şu anda bu yönde faaliyet gösteren sitelerin tespiti için çalışma başlatıldığını aktaran Bağlıkaya, Kurban Bayramı'ndan sonra yapılacak olan yönetim kurulu toplantısında dava açılacak sitelerin belirleneceğini ve ardından avukatların harekete geçeceğini kaydetti. Booking.com kararının sektörü olumsuz etkilemediğine dikkat çeken Bağlıkaya, "Booking'in Türk seyahat acenteleri kolaylıkla doldurdu. Üstelik bu acenteler devlete vergisini de veriyor" ifadelerini kullandı.


İLK YORUMU SİZ YAPIN...