SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

BHM 21.11.2016 14:51 0 Yorum 406 Okunma

Bodrum'da yaşamını yitiren gazeteci 85 yaşındaki Fatma Güven Azize Bergin'ın cenazesi, mesai arkadaşları ve yakınlarının katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Bodrum'un Turgutreis Mahallesi Karabağlar Mevkiinde kızı Ayşe Fulya Özsu ile birlikte yaşayan 55 yıllık gazeteci Fatma Güven Azize Bergin, solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. Hürriyet gazetesinde 33 yıl çalıştıktan sonra emekli olan gazeteci Fatma Güven Azize Bergin için Hürriyet Kelebek Haber Müdürü Arzu Akbaş Zor, yapımcı ve Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Cengiz Semercioğlu ve gazeteci arkadaşlarının katılımıyla Akyarlar Camii'nde bir tören düzenlendi.

Kızı Ayşe Fuly Özsu, yaşadığı üzüntünün altını çizerek, "Annem adeta basın dünyası için yaşıyordu. Mesleğini bu kadar çok seven bir insan görmedim. Ona bir iş verildiği zaman mutluluktan uçuyordu. Arkadaşları onun ailesi olmuştu. Hepsinin derdine koşardı. İyi ki böyle bir mesleği oldu, iyi ki bir sürü eser bıraktı. Anneannem, 'önemli olan hayatta bir eser bırakmak' derdi. Annem de 1960'lı yıllarda Hayat ve Ses Dergisi'nde çalıştı. 1975 yılında Hürriyet Gazetesi'ne geçti. Kelebek'te yabancı magazin haberlerini yazıyordu. Roman tefrikaları yapıyordu. O dönemin artistleri ile ilgili arşiv bilgisi vardı. Birisi hakkında yazı yazılacaksa hemen anneme başvurulurdu. Onun dağarcığından 15 dakikada yazı çıkardı" dedi.

'KÜTÜPHANE GİBİYDİ'

Merhumeyle yıllarca birlikte çalıştığını söyleyen Cengiz Semercioğlu ise "Azize Bergin bizim Azize ablamızdı. Önemli çevirmenlerden biriydi. O zamanlar, ne internet ne bugünkü teknolojiler vardı. Hollywood çevirilerini, yabancı dil çevirilerini o yapardı. Gerçekten kendisi kütüphane gibiydi. Çok önemli kitaplar kazandırmış bir isimdi. 2007 yılına kadar beraber çalıştık. İlerlemiş yaşına rağmen dinçti, hala da çalışırdı. Her gün işe heyecanla gelirdi. Çok üzgünüz Azize ablamızı kaybettiğimiz için" dedi.

Bergin'in cenazesi, Akyarlar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından, Akyarlar Kemer Mezarlığı'nda toprağa verildi.İLK YORUMU SİZ YAPIN...