SLOW FOOD BAŞLIYOR

BHM 03.12.2016 13:56 0 Yorum 474 Okunma

Bodrum Belediyesinin destekleri ve Yaveş Gari Yerel Grubu tarafından düzenlenen IV. Slow Food Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası 5-9 Aralık 2016 tarihleri arasında Bodrum, Milas ve Muğla’da gerçekleşecek.

Etkinlik kapsamında Onkolog Dr. ve yazar Yavuz Dindar, 5 ve 9 Aralık'ta Bodrum, 6 Aralık'ta Milas ve 7-8 Aralık'ta da Muğla'da düzenlenecek toplam 20 etkinlikte, ortaokul, lise ve üniversite öğrencisi 2000 genç ile "Yerel ve Sağlıkla Beslenme yada Fastfood" üzerine söyleşi yapacak. Ayrıca 6 Aralık salı günü saat 10.00'da Milas merkez pazarında göce tarhanası ve nohut ekmeği, 9 Aralık cuma günü saat 10.00'da da Bodrum merkez pazar yerinde göce tarhanası ve Bodrum gemici peksimeti ile sertifikalı organik Bodrum mandalinası dağıtılacak.

 

Yerli Malı Haftası'nın amaçları arasında yerel ve geleneksel besinleri korumak ve tanıtmak, özellikle gençlerin tad eğitimini sağlamak, tüketicileri fastfood riskine karşı bilinçlendirmek, organik ve doğal çiftçiyi destekleyici kamuoyu oluşturmak ve öğrencilere bahçıvanlık becerisi kazandırmak yer alıyor.

 

Slow Food tarafından kutlanan Terra Madre-Toprak Ana Günü ise yerel gıdanın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından önemli bir yere sahiptir.

 

Slow Food hareketi, 1986'da İtalya'da Carlo Petrini tarafından Roma'da açılan hamburger zincirine karşı başlatılmış, günümüzde uluslararası bir harekete dönüşmüştür. Hızlı, ayaküstü yemek alışkanlığı olan fastfooda karşı geleneksel ve yerel tarifleri, beslenme biçimlerini, ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden Slow Food - Yavaş Gıda hareketi 160'den fazla ülkede bulunan destekleyicileri, unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerin sürdürülebilir üretimi üzerine çalışan 2 binden fazla yemek kuruluşu, bin 600 yerel grubu ile "iyi, temiz ve adil gıda" ile topluma ve çevreye olan sorumlulukları bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşudur.İLK YORUMU SİZ YAPIN...