SALİH KALYON’DAN MİNİKLERE TİYATRO DERSİ

BHM 07.11.2017 09:01 0 Yorum 297 Okunma

Bodrum’da yaşayan ünlü tiyatro oyuncusu Salih Kalyon, konuk olduğu ortaokulda miniklerle tiyatro ve sanat üzerine sohbet etti.

Torba Mahallesi'nde yaşayan tiyatro oyuncusu Salih Kalyon, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kariyer Günleri kapsamında Merkez Turgutreis Ortaokulunu ziyaret etti. Sevilen oyuncu, okulun kütüphanesinde yaptığı sohbette öğrencilerle keyifli dakikalar geçirdi.

 

Kalyon, tiyatro ve sanatın öğrenciler ve toplum üzerindeki etkilerini, tiyatro sanatçısı olabilmek için izlenmesi gereken yolları anlattıktan sonra ortaokul öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Kalyon, bugüne kadar oyunculuk yaptığı tüm yapımların çocuğu gibi olduğunu belirterek, "Ben bütün dizileri, bütün hikayeleri severek yaptım. Yani bana istemeyerek, zorla bir şey yaptırılmadı. Onun için hepsi benim çocuğum, hiçbirini ayırt edemem. Hepsini severek oynadım, hepsinden farklı tatlar aldım. Şu rolde daha çok heyecanlandım, şunu daha çok sevdim diyemem. İnsan çocukları arasında seçim yapabilir mi. Tüm eserler benim çocuğum gibidir" dedi.

 

Öğrencilerin "Tiyatrocu olamasaydınız ne olurdunuz" sorusuna ise Kalyon, "Tiyatrocu olmasaydım edebiyat öğretmeni olurdum. Çünkü öğretmenlik de tiyatro gibi bir anlatma sanatıdır. Sınıfta zaman zaman rol yaptığımız bir sahnedir" yanıtını verdi.

 

Öğrencilerin kendisini daha çok dizilerden tanıdığını, tiyatroya ilginin azaldığını ama günümüzde tiyatronun aslında kameralar önünde oynanan yapımlara dönüştüğünü söyleyen Salih Kalyon, oyunculuk mesleğinden aldığı hazzı anlattı. Çocukların oyunculuğa duyduğu ilgiden memnun kaldığını ve bu alanda ilgi ve yeteneğe sahip olanların heyecanlarının peşinden gitmeleri gerektiğini belirten Kalyon, sohbet sonrası öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Okul Müdürü Filiz Fidan, öğrencilerin yapmış olduğu bir tabloyu Kalyon'a hediye ederek teşekkür etti.İLK YORUMU SİZ YAPIN...