MİLAS MARKALI ZEYTİNYAĞI VE BAL HEDİYESİ

BHM 17.03.2017 09:59 0 Yorum 388 Okunma

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret ederek kendisine, Milas balı ile bölgelerinde üretmiş oldukları coğrafi işaretli Milas markası zeytinyağından getirdi.

Bodrum Belediyesi başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette başkanlar, yerel değerlere atıfta bulunarak bölge ekonomisinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılması konusunda fikir alışverişinde bulundu, görüş ve değerlendirmelerini paylaştı.  Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Mahmut Serdar Kocadon da ziyarete eşlik etti. Sohbetlerinin devamında ise  Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, yanında getirmiş olduğu  Milas balından ve  Milas bölgesinde üretilmiş coğrafi işarete sahip  Milas markası zeytinyağından  Bodrum Belediye Başkanı  Mehmet Kocadon'a hediye etti.

 

Türkiye'nin zeytinyağı üretiminde coğrafi işarete sahip  Edremit,  Ayvalık,  Güney Ege,  Nizip ve  Milas olmak üzere ilk beş markasından biri olduklarına dikkat çeken Reşit Özer, "Çam balında ise ülkemiz üretiminin %33'ü  Milas ve bölgesinden karşılanmaktadır. Coğrafi işaretli zeytinyağımızın yanı sıra  Milas halısının da coğrafi işarete kavuşabilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Yöresel ürünlerimize ve markalarımıza sahip sıkmak için oda olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.  Milas bölgemizde 35 tane zeytinyağı markası ve 73 tane ise yağhane ile fabrikamız mevcut. MİTSO olarak bölgemizde markalı zeytinyağı üretimini teşvik etmeye çalışıyoruz. Kaliteli ürün elde edilebilmesi için erken hasat ve soğuk sıkım yönteminin üreticilerimiz tarafından kullanılması yönünde bilgilendirme toplantılarıyla onlara teşvikler sunuyoruz. Marketlerde yerel ürünlerimizin yer alabilmesi konusunda ise Ticaret ve Sanayi Bakanlığına iletmiş olduğumuz talepler neticesinde yasalaştırılmış olarak %1 oranında marketlerde yerel ürünlerin de yer alabilmesini sağladık. Şu anda  Bodrum'daki Metro'da ve BİM marketlerinde  Milas Sakarkaya adlı kırmızı balımız satışa sunulmuş durumda. Sabun ve zeytinyağımızın da aynı şekilde raflarda yerini alabilmesi için çalışmalar yapmaktayız." dedi.

 

Öncelikle nazik ziyareti ve sunmuş olduğu değerli hediyeler için Başkan Özer'e teşekkür eden Başkan Kocadon, üretimin güçlendirilmesine yönelik yapmış oldukları çalışmalar için de ayrıca kendisini tebrik etti. Üreticilere yönelik teşviklerin, yerel değerlerin korunması açısından çok önemli olduğuna vurgu yapan  Bodrum Belediye Başkanı  Mehmet Kocadon, "Bir bölgenin kalkınabilmesi için o bölgede üretimin güçlendirilmesi gereklidir.  Bodrum'daki üreticilerimize de gerek pazar konusunda gerek üretim aşamasında elimizden gelen desteği sunmaya çalışıyoruz. Örnek olarak  Bodrum mandalinasının  Bodrum için çok özel bir yeri var. Biz de bunu bir marka haline getirmeyi başardık ve şimdi  Bodrum mandalinasından yapılmış birçok gıda ve ürünü raflarda bulabilirsiniz. Zeytin gibi zeytinyağı gibi bal gibi pek çok değerimizi yaşatmak için mücadele veren, bölgesel ürünlerin markalaşmasına katkı sağlayan tüm üreticilerimize ve yatırımcılarımıza çok teşekkür ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum." dedi.İLK YORUMU SİZ YAPIN...