LÜKS YATLA GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI 4 ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE

BHM 03.11.2016 22:08 0 Yorum 348 Okunma

Ege'de göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve içinde yakalandıkları lüks yata el konulan 4 şüpheli, bugün Bodrum Adliyesi'ne sevk edildi.

Geçen salı sabahı, Bodrum'un Yalı Mahallesi Kargıcak Koyu'ndan bindirdikleri 95 Suriye ve Afgan uyruklu mülteciyi, Yunanistan'a ait İstanköy Adası'na götürüp Kumburnu Mevkii'nden sahile bıraktıktan sonra döndükleri öne sürülen 25 metrelik 'Bolaris' isimli ABD bayraklı lüks yattaki 4 kişi, Psemiros Adası önlerinde Yunan sahil güvenlik ekiplerince fark edildi. Durmayıp yoluna devam eden yata, ateş açıldı. Yunan ekiplerinden kaçan lüks yattakiler, Çatal Ada açıklarında Türk sahil güvelik ekiplerince yakalandı. Yatın sahibi olduğu öğrenilen Suriyeli Y.A., Türk kaptanlar M.T. ve M.P. ile hem Suriye hem Türk vatandaşı olduğu belirtilen A.Ş. gözaltına alındı. Göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla 4 şüpheli, bugün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin adliyeye getirilişi öncesinde, jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü. Bolaris isimli yata ise devlet tarafında el konuldu, yediemine teslim edildi.

 

AĞABEYİ İDDİAYI KABUL ETMEDİ

 

Suriyeli kaptan ve yat sahibi Y.A.'nın ağabeyi olduğu iddia edilen S.A., gazetecilerin fotoğraf ve görüntü almamasını istedi. İngilizce konuşarak gazetecileri uyaran S.A., "Suriye'de çok iyi bilinen ve tanınan, aynı zamanda ekonomik durumu çok iyi olan, zengin bir aileyiz. Bu paralara ihtiyacımız yok bizim. Bu işe bir ihbar sonucu kardeşimin adı karıştırıldı. Suçsuz oldukları anlaşılacak. Görüntü ve fotoğraf çekmeyeceksiniz. 1 milyon dolarlık yat böyle bir işte kullanılır mı? Onlar yatla gezintiye çıkmışlardı" dedi.

 

Öte yandan; şüphelilerin İstanköy'e götürdüğü öne sürülen mültecilerin İstanköy Limanı'nında tutulduğu belirtildi.



İLK YORUMU SİZ YAPIN...