KÜÇÜK IHAB DA HAYATA TUTUNAMADI

BHM 24.10.2018 09:29 0 Yorum 353 Okunma

Gümbet'te geçtiğimiz gün yaşanan ve 2 çocuğun yaşamına mal olan umut yolculuğu kazasında bilanço büyüyor. Kazanın ardından İzmir'e sevk edilen 4 yaşındaki Ihab Ebucezar da dün hayatını kaybetti.

 

Yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmeye çalışan kaçak göçmenlerin, 7 kişilik fiber tekneye 20 kişi bindiği belirlendi. 3 çocuğun yaşamını kaybettiği olayla ilgili olarak geçişi organize ettikleri öne sürülen 5 Türk vatandaşının emniyetteki işlemleri sürdürülüyor.  
 
Bodrum'un Gümbet Mahallesi sahilinden denize açılan kaçak göçmenlerin bulunduğu 'Ela' isimli fiber tekne, kıyıdan ayrıldıktan yaklaşık 50 metre sonra battı. Suya düşen Filistin ve Suriye uyruklu kaçak göçmenlerin yardımına, ilk olarak çevredekiler koştu. Denizden 17 göçmen kurtarılırken, 3 kişi de kendi imkanlarıyla sahile çıktı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise karada olay yerine yakın bölgede, çoğu Filistin ve Somali uyruklu 14 kaçak göçmeni daha yakaladı. Batan teknedeki toplam 20 kaçak göçmenden Filistin uyruklu Melek Abucezar (9) ve Nafiso Mohamed Abdi (12) adlı kız çocukları, kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdi. Duran kalbi çalıştırıldıktan sonra İzmir'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Filistinli uyruklu Ihab Ebucezar (4) da dün hayatını kaybetti. 
 
Karada yakalanıp, emniyete götürülen kaçak göçmenlerden birinin, ifadesinde "Yer olmadığı için bizi almadılar. Biz de kenarda bekliyorduk; ancak kısa süre sonra teknenin battığını görünce büyük korku yaşadık. Sevinelim mi, üzülelim mi; bilemedik" dediği öğrenildi. Batan tekne, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli dalış timi tarafından hava balonlarıyla su yüzüne çıkarılarak, karaya getirildi. Faciadan sonra çalışma başlatan polis, olayın organizatörü olduğunu tespit ettiği 10 kişiden 5'ini yakalayarak, gözaltına aldı. Diğer 5 kişinin ise arandığı belirtildi.
 
Şüphelilerin emniyetteki sorguları sürdürülüyor. 
 
 
 


İLK YORUMU SİZ YAPIN...