TURIST SAĞLIĞI S.O.S VERİYOR

Serdar KARCILIOĞLU | TURİZM ARENASI 22.11.2011 20:33
1347 0
Yaklaşık bir yıl önce, gündeme getirmiştim,
ama bizim millette ;
okuma,
okuduğunu anlama,
okuduğundan ders alma, gibi bir duyu gelişmediği , kısaca biz bu konuda özürlü olduğumuz için,
sen yazmışsın…uyarmışsın…Hikaye….
Turizm Destinasyonlarında klinik birer vaka haline gelen Klinik, Hastane, Otel  üçgeninden bahsediyorum…
Malum turizm bölgelerinde bu tıp kurumların en büyük müşteri potansiyeli Otellerden sağlanıyor, durum böyle olunca insan sağlığı üzerinde hiçbir şekilde düşünülemeyecek, akla dahi getirilemeyecek ,bir rekabet ortamı almış başını gidiyor..
Çok tehlikeli….Çok sakıncalı…
Sistem çok basit çalışıyor, sektörde yer almış bazı doktor, klinik ve hatta bazı özel hastaneler,(BAZI diyorum zira bu konuda son derece duyarlı davranan insan sağlığının para ile ölçülemeyeceğini kendilerine feyz almış büyük oranda doktor, klinik ve hastane var…bu duyarlı kategoriye girmeyenler zaten kendilerini biliyorlar…) Otellere astronomik ölçülerde para vererek o tesislerin sağlık sorunlarını satın alıyorlar…
Euro’ lar havalarda uçuşuyor.. 30 bin 40 bin hatta yüzbinler….
Durum böyle olunca, başı ağrıyan turiste adres olarak anlaşmalı kurum gösteriliyor…
Baş ağrısına, Ambulans geliyor…, göz kaşıntısı şikayetine damar yolu açılıyor….
Hatta belki dedikodu ama ayağındaki kırık nedeniyle tıp merkezine getirilen eşi doktor bir turistin bacağı alçıya alınmadan doktorun ultrasonografi talebi hastanın doktor olan eşi tarafından “ne alaka” denilince, az da olsa yol kazaları oluyor ama sistem hız kesmeden devam ediyor..
Aksi takdirde otellere ödenen bu astronomik Euro lar, Tabipler odasının fiyat tarifelerinde belirlenen ücretlerle nasıl çıkacak…
Geçenlerde, Holanda’ nın bir TV programında Türkiye’ deki bu konu ele alınıp uzun uzun işlendiği söyleniyor,  emin kaynakların anlattığı bu olay Turizm sektörü için kan dondurucu nitelikte…
Programda , Bodrum da bir klinikte kulak ağrısı şikayeti ile gelen bir turistin ilgili uzman doktor olmaksızın görevli pratisyen hekimin yönlendirmesi ile kulağının görevli sağlık memuru tarafından yıkandığı, rahatsızlığın sebebinin tam olarak teşhis edilemediği için şikayetin devam etmesi neticesi turistin konuyu otelde misafir bir başka Hollandalı doktorla paylaştığı anlatılıyor.
Akabinde bu kliniğe aynı şikayetle bir başka turist gönderiliyor aynı işlemlerin tekrarlandığı düzen gizli kameraya alınarak bu programda “rezaletin daniskası” olarak tüm Hollandalıların gözleri önüne sürülüyor..
Bu yıl Hollanda dan ülkemize gelen turist sayısı 400 binleri buluyor..
Turist başına ortalama harcamanın  1000 dolar seviyelerinde olduğunu kabul edersek, yaklaşık 400 milyon dolarlık bir pastanın böylesine sorumsuzca bir uygulama nedeniyle kaybedilmesinin faturasının nereye çıkacağını merak ediyorum….
Aslında faturanın nereye çıkacağı belli değil mi…?
Milyon dolarlık cirolar içerisinde insan sağlığı ile doğrudan ilgisi bulunan böyle bir olaya ev sahipliği yapan otellerimize ne demeli..???
Böylesine yüz kızartıcı bir sistemin işleyişine çanak tutmak insan sağlığı üzerinden alınan bu paraların, verenler tarafından çıkarılabilmesi için baş ağrısına çarenin Ambulans ile klinik merkezine taşınacağını, gözde kaşınmaya damar yolu açılıp serum bağlanacağını bilmek  üstün bir zeka mı gerektiriyor…?
Kanımı donduran daha onlarca hadise anlatılınca sağlık hizmetlerinin nasıl yürütüldüğü ile ilgili birkaç oteli aradım….
Çok enteresandı hemen bir çoğundan tek bir klinik ve doktor ismi anons edildiğine şahit oldum…
Bu konuya el konulması için şimdi Devletin yetkili organlarını falan göreve çağırmayacağım, biliyorum bu iş poisiye tedbirlerle çözülemez, çözersek bu işi biz, biz turizmciler, otelciler çözeceğiz..
İşte, geçen yıl, WTM Londra (World Travel Market) in ardından çok büyük sürprizler beklediğimiz ama hüsranla sonuçlanan İngiliz operasyonunun geldiği durum hakkında görüş bildiren turizm otoriteleri!!! acaba İngilizlerin seyahat  programlarının içerisinde olmazsa olmazları arasında en büyük payın o ülkedeki “sağlık programlarının yeterliliği” olduğu olgusunu hiç hesaba katıyorlar mı?
Düşüş de, bu Avrupa basınında ve TV lerde konu edilen sağlık skandallarını izleyen İngiliz Tur Operatörlerinin rotalarını daha güvenli ülkelere çevirebildiklerinin payı ne kadardır..?
Bunları kim hesap edecek..? bu tür insanlık suçu sayılabilecek bir geliri bütçelerine yansıtarak operasyonel kar’ mış gibi gösteren otellerin sektöre verdiği zararları kim tazmin edecek…
KİMSE ETMEYECEK…..
Yine her kes adam sende..!! diyecek….. Bana ne..!! diyecek…..sistem yürüyecek..!!
Ta’ ki, İngilizler, Hollandalılar tamamen yok oluncaya kadar….
O zaman ne olacak biliyor musunuz,..? bu eylemi gerçekleştiren otel sahipleri asil işlerine dönecekler kervanlarını yürütecekler…olan bizlere, ekmeğini sadece Turizm Mesleğinden kazananlara olacak….
Acaba asıl S.O.S ‘ i Turizm Sektörümü veriyor…
Sevgilerimle,


İLK YORUMU SİZ YAPIN...