TURİST GELİYOR DA!

| 24.07.2008 14:12
2291 0

Devlet büyüklerimiz belki biraz gaz vermek, ya da esnafa biraz moral pompalamak için gelen turist sayısını açıklıyor. Dikkat edin bu tip açıklamalarda hep turist sayısının arttığı belirtilir. Ancak artan turistin ne kadar para bıraktığı açıklanmaz. Bu bilgileri ancak bayağı efor sarfedip araştırırsanız güçlükle bulabilirsiniz.

Bu sitede kış aylarında haber ve köşelerimizde turizme bel bağlayan esnafın sezonda hayal kırıklığına uğrayacağını yazdık. Yaptığımız kehanet değildi. Güç bela ulaştığımız ekonomik girdilere dayanarak haber ve yazıları yazdık.

Hürriyet Gazetesi Akdeniz temsilcisi Dursun Gündoğdu da gerçekten turizm sektörünü endişelendiren hatta ürküten bir yazı kaleme aldı. Gündoğdu’ya göre tur operatörlerinin bazıları çok zor durumda ve turistik işletmelere kestikleri çeklerin ödenmeme riski var. Gündoğdu böyle bir durumda turizm sektörünün büyük zarar göreceğini söylüyor.

Gündoğdu’nun endişeleri sadece Akdeniz için değil, Türkiye’nin tüm turistik yerleri için geçerli. Ancak bu durum ortaya yeni çıkmadı. Yaklaşık 4 yıldır “geliyorum” diyen bir durum bu. Ancak maalesef devlet büyüklerimiz turist sayısı açıklamaktan başka bir şey yapmadığı için bugünlere gelindi.

Turizmcinin hiç mi suçu yok?

Olmaz olur mu? El birliğiyle turizm Türkiye’de bu kadar ucuz hale geldi, Türkiye ucuz tatil cenneti oldu.

Ancak böyle giderse yakında Türkiye patlayan turizmci cehennemi olacak.İLK YORUMU SİZ YAPIN...