TATİL YAPMAKTAN ANLADIĞIMIZ NEDİR

Hüseyin SOFTA | TURİZM DEĞERLENDİRMELERİ 14.09.2015 17:48
1513 0

Bu sezon yolum büyük çoğunluğu TÜRK müşterilere hizmet veren denize sıfır bir otele düştü. Yaz sezonu boyunca bu grup otelde genel müdür olarak hizmet verdim. Birçok otelde olduğu gibi maalesef kurumsallık ve profesyonellikten uzak alışkanlıklar burada da kökleşmiş olmasına rağmen kendi sistemsel anlayışımla önce düzen sağlanmalı sistem kurulmalı hedefler belirlenmeli diyerek her düşündüğümü kağıda döküp eğitimi artırarak kaliteyi yükseltmek için her gerekeni yaptım. Kalite ve nezaket anlayışınız ne olursa olsun turizmi ne kadar profesyonel uygulasanız da maalesef bu sadece sizin bildiklerinizle sınırlı değil karşınızdaki bakış ve anlayış kapasitesi ile doğru orantılı.

 

Kim var karşınızda Müşteri var Personel var İşletmeci var. Ancak ben bu yazımda TÜRK müşterinin tatil anlayışından bahsedeceğim. Maalesef aşağıda vereceğim örnekler anektodlar kesinlikle yaşanmış örneklerdir.

 

TÜRK tatilci yine maalesef tatile yemek yemeye içmeye ve hata aramaya geliyor. Buna yazık ki çok inandım bu yaz sezonunda. Düşünün otelde 07.30 da kahvaltı başlıyor 11.00 da bitiyor ancak hergün bu süre 11.30 a kadar uzayabiliyor ve müşteriden öğlen yemeği hazırlığı için bile zar zor izin alıyorsunuz ki restaurantı düzenleyebilesiniz. Saat 11.30 biten kahvaltıya rağmen 12.30’daki yemek için aynı müşteri 12.15’de restaurantın kapısında beklemeye başlıyor! Ve taleplerde başlıyor….girebilirmiyiz (kusura bakmayın hazırlık yapıyoruz temizlik bitmedi) büfeyi bi gezelim hazır olunca yeriz-biz çorba alabilir miyiz içene kadar sizde hazır edersiniz! (rica etsek de hiç olmazsa 12.30 yani normal saatinde gelseniz)Yine yoğun talep üzerine yemek erken açılır bitişi ise 14.00 olmasına rağmen 14.30’u bulur!!

 

Saat 15.00 da snack ikramı başlar en büyük sıkıntılarda burada…! Buyurun. Rica etsek de snack ikramı yiyecekleri masalarda yer misiniz… Aslaaaaaa kampmı burası istediğimiz yerde yeriz. Lütfen yiyecekleri ve karpuzları şezlongda havuz kenarında plajda yemezseniz memnun oluruz hem havuz kirleniyor hem mavi bayraklı deniz kirleniyor diğer müşterilerden bundan rahatsız. Maalesef çok kimsenin umurunda değil yiyeceği kaçırmak çantaya bile koymak son derece doğal gibi ..burada bir parantez açmak istiyorum; 30 yıl önce lisede ödev konum tesadüfen turizm hem de normal lisede okumama rağmen. Ancak tatilde gördüklerimle yazdığım ödevi veren hocanın bile şaşırdığı yazımda  “şezlong üstünde karpuz yemek kültürü ile turizm ne kadar gelişir ki’’ diye serzenişte bulunmuştum.

Maalesef 30 yıl sonra hala bu kültürle!! mücadele ediyoruz. bu tartışmalarla snack ikramı da 16.30-45 gibi biter.

 

Tabi tekrar sorular başlar çay saati ne zaman… neler ikram ediliyor…şu tarz börekler de olmalı.. oysa amaç çok güzel bir manzarada demli çay içmek olsa da önceliğimiz yemek. Sırada tabiî ki akşam yemeği burada da değişen bir şey yok.

 

Yemek saatinden 15-10 dakika önce restaurant önünde birikmeye başlayıp yemeğin başlama saati bilinse de ‘’hadi kardeşim ne zaman açılacak büfe’’ baskıları arasında restaurant açılır ve inanılmaz bir koşuşturma ile yemekler her çeşidi ile hepsi birlikte bol bol alınır. Sanırsınız ki mülteci kampında yemek dağıtılıyor, Sanırsınız ki sabahtan beri hemen her saat yemek verilen otelde değilsiniz. Peki bu her çeşit yemekten bol bol alınan yemekler ne oluyor dersiniz inanın çoğu atılıyor zaten bu kadar yemeğin normal bir insan tarafından yenmesi mümkün değil.

 

İçeceklerde farklı değil her şey dahil bir otelin vereceği her içecek verilir her dakika içeceklerde bol bol tüketilir mümkünse alkole öğleden başlanır gece 24.00 da ise o meşhur soru sorulur ‘’herşey dahil otelde 24.00 da içki biter mi ya ‘’ gün içindeki içki ile ilgili soru bununla da bitmez ‘’nasıl olurda tekila

 

her şey dahilde olmaz, ekstra olur’’ Maalesef import içki neden yok diyen, 8 çeşit meyva suyunda 9. Yok diye isyan eden, yemeklerde neden hergün barbequ yok diyen çipurayı levreği balık yerine koymayan Macar gulaşı et yemeği saymayan gece 01.00da gelip mutfak açtıran burası nasıl her şey dahil otel neden istediğimiz saatte yemek yok kamp gibi saatleri vardiyen… inanılmaz sorular inanılmaz eleştiriler tek amaç yemek ve içmek! Eleştirilerde şikayetlerde hep yemek hep içmek ve sonuna eklenen meşhur cümle ‘’Benim dünyada görmediğim otel yok ama böyle bir yeri ilk defa görüyorum’’(Bu dünya turuna ne ara çıktınız! diye sormuyorsunuz tabi)

 

Peki bu insanlar ne zaman tatil yapıyor diye bir soru aklınıza geliyordur, inanın yemek içmek ve bu doğrultuda hata , eksik arayıp’’ bak ben biliyordum’’ tarzında eksik aramaktan zaman bulupta tatil yapan sayısı son derece az. Otel yöneticiliğini biliyoruz aşçılığı en iyi yapıyoruz bizden temizi yok görmediğimiz otelde kalmadı çok şükür ama TATİL YAPMAYI ASLA BİLMİYORUZ. Maalesef tatil yapmak yalnızca yemek yemek içki içmek ve bu paralelde eksik aramak asla tatil olamaz. Deniz havuzda bir yere kadar keşke bulunduğunuz yöreyi gezmek tanımak akşamları güzel bir manzarada içkinizi yudumlarken güzel bir müzik dinlemek, kargaşa ve israftan uzak yemek alışkanlığımız olsa. Eksik ve hata aramak yerine mutlu olmayı huzuru ve dinlemenin keyfini yaşamayı amaç edinsek bu bize hem güzel bir tatil dönemi yaşatır hem de Avrupalı birçok insanın yaşadığı turizm kültürünü kazandırır. Bizim TÜRK insanı olarak hiçbir Avrupalıdan eksiğimiz asla yok sadece anlayışımız sadece bakış açımız değişecek o kadar o zaman inanın daha mutlu bir tatil yaşayacaksınız.

 

Çok güzel bir tatil hepimizin hakkı….saygılarımla sevgilerimle.

 

ÜZÜCÜ NOT..

 

SON zamanlarda ülkemizde meydana gelen hain terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.. Terörün her türlüsünü lanetliyorum.. terörü gerçekleştiren koruyan sebep olan göz yuman savunan herkesi lanetliyorum.. Lanetlemeyenleri de lanetliyorum.. MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN.İLK YORUMU SİZ YAPIN...