TAHAMMÜLSÜZLÜK!

| 01.12.2011 11:48
2332 0

Gazetecilik hakikaten çok zor bir iştir. Kimseyi mutlu edemezsiniz.

Başarılı bir kişiyi yazdığınızda rakibi hemen sizi “yalaka” diye suçlar. Yanlışı yazarsınız, yazdığınızın acıttığı kişi ya da kişiler hemen çamur atmaya başlar.

Yaptığınız doğru haber eğer bir siyasinin canını yakarsa, bu siyasinin kendisi ve yakını hemen size cephe alır. Önce haberi kaldırmanızı, daha sonra onun istediği gibi yazmanızı ister. Dediklerini yapmayınca da baskı başlar. Reklam müşterilerinizi arayıp reklamları çekmelerini, arkadaşlarınızı baskı altına alıp size cephe aldırmayı denerler.

Maalesef artık Türkiye’de medyanın büyük bölümü; GÖRMEDİM, DUYMADIM, BİLMİYORUM diyerek 3 maymunu oynar.

En yakın örneği şu anda yaşıyorum!

Yol kenarında parkları önlemek için her türlü nesneyi koyanları yazdım ya olay oldu! Ne gazeteciliğimiz kaldı ne yalancılığımız. Nedeni de; haberde kullandığım bir fotoğraf cenaze evinin önüne aitmiş o tabure ve sandalyeler o yüzden koyulmuş!

Şimdi lütfen aşağıdaki fotoğrafa bir kere daha bakın!

Bu fotoğrafta plastik tabureler nerede duruyor? Yol kenarında! Kaldırım üzerinde tabure var mı? Yok! Ya da trafiğe kapalı olan sağ taraftaki yol kenarında? Yok!

Peki size göre bu görüntü güzel mi? Yani o yerin cenaze evinin önü olması, kaldırım ve sokak bomboşken yol kenarını işgal etmeyi haklı gösterebilir mi?

Sevgili arkadaşım Hüseyin Öztürk bu konuda en yapıcı uyarıyı yaptı ve yorumunu da yazdı. Ancak diğerleri ve beni telefonla arayıp mail atanlar ne yalancılığımızı bıraktı, ne de gazeteciliğimizi! Vay efendim sen bunu nasıl yazarsın!

Hani başlığımız “Düğün Salonu değil, Dünya şehri Bodrum” diye başlık attık ya, olay oldu! Vay efendim düğün değilmiş cenazeymiş.

Fotoğrafta çok net görülüyor. Kaldırım ve yan sokak bomboş, yol kenarı plastik tabure dolu. Amaç burada parkları önlemek! İyi de sizce bu görüntü Bodrum’a yakışıyor mu? Buranın düğün ya da cenaze evi olması neyi değiştirir?

Tahammülsüzlük her yerde olduğu gibi bizim mesleğimizde de gerçekten moral bozuyor. Amacımız Bodrum’un yani yaşadığımız yerin daha güzel daha kaliteli olmasını sağlamak. Kimsenin babasının malı gibi Bodrum’u hoyratça kullanmasını istemiyoruz, çünkü Bodrum’a yakışmıyor! Bilmem anlatabildim mi!İLK YORUMU SİZ YAPIN...