ŞÖFÖRLER ODASI BAŞKAN ADAYLARINA AÇIK MEKTUP!

| 19.01.2010 15:03
2366 0

Bildiğiniz gibi Şubat ayında Bodrum Şöförler ve Otomobilciler Odası’nda seçim var. Şu ana kadar mevcut başkan Mehmet Güner adaylığını açıkladı. 1-2 aday daha olmasını bekliyoruz.

Açıkçası bu seçimler Bodrum için çok önemli. Ben şu anda Bodrum ulaşımında yaşanan ciddi sıkıntıları Bodrum Şöförler ve Otomobilciler Odası’nın çözebileceğini düşünüyorum. O yüzden bu yazımı tüm adaylara hitaben yazıyorum.

Sayın Başkan adayları,

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Bodrum’da toplu ulaşım konusunda ciddi bir sıkıntı var. Maalesef sadece minibüslerin çalışmasıyla Bodrum’da toplu taşıma mevcut. Ancak minibüslerle ilgili çok ciddi sıkıntılar da mevcut. Minibüslerin saatleri çok yetersiz. Kış aylarında akşam belli saatlerden sonra sefer olmadığı için arabası olmayan vatandaşlar mağdur oluyor. Ayrıca minibüs ücretleri çok pahalı. İstanbul’da yakın mesafeye ödediğiniz ücret kadar neredeyse minibüs parası ödüyorsunuz.

Minibüslerin hat uygulaması da Bodrumlular’ı çok ciddi şekilde mağdur ediyor. Ortakent’teyseniz ve saniye farkıyla minibüsü kaçırdıysanız bir diğer minibüs için dakikalarca beklemek zorundasınız. O yoldan geçen diğer hat minibüsleri durmuyor. Bu durum hemen hemen tüm beldelerde geçerli. Hatırlarsanız minibüsçüler arasında bu yüzden kanlı bıçaklı kavgalar çıkmıştı.

Ayrıca zaten dar olan Bodrum sokaklarında minibüsler yolcu almak için kağnı hızıyla gidiyor. Bu yüzden trafik tıkanıyor, işlemiyor.

Taksi konusuna girmiyorum bile zira herhalde dünyanın en pahalı taksi ücretleri Bodrum’da!

Geçen seçimlerde kendisine inandığımız, hatta desteklediğimiz mevcut başkan Mehmet Güner maalesef başkanlığı sırasında bu konuda hemen hiçbir şey yapmadı.

Belki bu kararı almak ya da bu aksaklıkları gidermek sadece Şöförler Odası’nın yetkisinde değil ancak maalesef Şöförler Odası’da bu konuda kamuoyu yaratmak ya da sorunu çözmek için öneri bile getirmedi, getirdi ise ben bilmiyorum. Zira mevcut yönetim basınla ve halkla  son derece kopuk ilişkiler yaşadı.

Elbette ki şöför arkadaşlarımızın bir çok sorunu var. Mesela korsan taşımacılıktan çok ciddi sıkıntılar çekiyorlar. Ancak maalesef alınan tüm kararlar, ya da yapılan tüm uygulamalar vatandaşı mağdur ediyor.

Halbuki ben inanıyorum ki fiyatlar makul seviyeye çekilse, saatler uygun şekilde ayarlansa vatandaşların çoğu taksiyi minibüsü tercih edecek. Ama yıllardır söylediğimiz, böyle olacağını yaptığımız röportajlarla kanıtladığımız bu sorunlar hakkında bugüne kadar hiçbir şey yapılmadı.

Evet sayın başkan adayları,

Sizden alacağınız kararlarda halkı da düşünmenizi bekliyoruz. Yetkinizin olmadığı ancak sizi ilgilendiren konularda bir sivil toplum örgütü duyarlılığında davranmanızı, çözüm önerileri üretmenizi bekliyoruz.

Yoksa yıllardır aynı tas aynı hamam devam eden bu sorunlar büyümeye devam edecek, kimse de bu durumdan memnun olmayacak.


İLK YORUMU SİZ YAPIN...