SİGARA YASAĞI!

| 15.11.2009 13:08
2275 0

Hayatımda hiç sigara içmedim! Sigara içilen ortamda bulunmaktan nefret ederim! Böyle bir ortamdan sonra eve geldiğimde üzerime sinen koku sanki hiç çıkmayacakmış gibi gelir.

Ne mutlu ki eşim de sigara içmiyor. O yüzden şanslı hissediyorum kendimi!

Sigaradan ve kokusundan bu kadar nefret eden biri olmama rağmen ülkemizde uygulanan sigara yasağına tamamen karşıyım.

Mahmut Kaptan kışın en çok gitmekten hoşlandığım yerlerden biri. Bodrum’un belki de en ilginç işletmesi. Zira Mahmut Kaptan Mayıs’da kapanıp Ekim sonunda açılıyor. Yani yazın kapalı, kışın açık. Yıllardan beri, hatta açıldığından beri de bu böyle.

Müşterisi de ona göre! En müdavimiminden, ilk kez gidenine Mahmut Kaptan’ın tadını alan vazgeçemiyor.

Geçen yıla kadar Mahmut Kaptan’a gitmek için mutlaka akşamüstüne kadar rezervasyon yaptırmanız gerekirdi çünkü yer bulmanız imkansızdı.

Ancak bu yıl Mahmut Kaptan’da bile işler terine döndü. Geçtiğimiz Cuma akşamı eşimle beraber gitmek için öğle vakti Mahmut Abi’yi arayıp her zamanki gibi rezervasyon yaptırdım, ancak akşam gittiğimde gözlerime inanamadım! Bir Cuma akşamı Mahmut Kaptan neredeyse bomboştu!

Nedeni elbette ki sigara yasağı idi!

Belki sigara içmeyen birinin çok hoşlanması gereken bir durum gibi gözükse de aslında açıkçası hiç hoşuma giden bir şey olmadı.

Sadece Mahmut Kaptan değil, kışın binbir güçlükle açık olan restaurant, bar ve cafelerde ciddi tehdit altında! Kapanan kahvehaneleri hepimiz izliyoruz.

Ama maalesef en kolayına kaçıp kökten yasaklıyoruz, bitiriyoruz.

Bunun yolu bu değil!

Mutlaka ama mutlaka farklı çözümler getirilmeli, sigara yasağı sınırlandırılmalı. Bunun örneği gelişmiş ülkelerde fazlasıyla var! Bu örnekler incelenmeli ve buna göre çözümler getirilmeli.

Ekonomik sıkıntı, kriz, kış sezonu, yanlış turizm politikaları zaten işletmeciye fazlasıyla zarar verirken üstüne bir darbe daha vurulmamalı!

Yoksa durum gerçekten kötüye gidiyor!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...