SEÇİMLERDE AMAN DİKKAT!

| 06.02.2014 15:28
947 0

Erdil Abi’min (Ünsal) sitemizde yayınlanan “Çok önemli bilgiler” başlıklı derleme yazısını okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim. Erdil Abi 30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçimler sonrasında nelerin değişeceğini, ilçe belediyelerin statüsünü, neyi yapıp neyi yapamayacağını çok güzel anlattı.

O yazıyı okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

30 Mart Yerel seçimleri gerçekten her bakımdan çok önemli. Muğla gibi büyükşehir statüsü kazanan illerin Bodrum gibi ilçelerinin belediyeleri tümüyle Büyükşehir Belediyesine bağlı.

Bodrum’a yapılacak bir yatırım, hatta çakılacak bir çivi için bile Büyükşehir Belediyesi’nden onay alınmak zorunda.

Çöp, kanalizasyon, altyapı gibi büyük sorunlar tamamen Büyükşehir’in yetkisinde. Yani büyükşehir statüsü kazanan illerin ilçelerinde belediye başkanlığına aday olan kişinin vaatlerine çok dikkatle yaklaşılmalı hatta bu vaatler sorgulanmalı. O aday vaat ettiklerini nasıl ve hangi yolla yapacağını seçmenlerine anlatmalı.

Ve bu anlattıkları, “biz yaparız, yeter ki bizi seçin, hallederiz” tarzında bildik söylemlerle değil, elle tutulacak somut söylemlerle olmalı.

Örnek vermek gerekirse seçimi kazanan A Partisi’nin adayı mesela Türkbükü’ne arıtma yapmak istiyorsa yapamaz. Bu arıtma tesisini yapma yetkisi Büyükşehir’de. Tıpkı yollardan, mezarlıklara, sudan, planlara kadar her konuda olduğu gibi.

Bu yüzden üstüne basa basa ve önemle belirtmek istiyorum ki bu seçimlerde adaylara mutlaka ama mutlaka vaatlerini nasıl yapacağını somut bir şekilde anlatmasını sormalıyız.

Bu seçim öyle bir seçim ki mesela belde belediyenizden çok memnunsanız ya da memnun değilseniz bunu övme ya da sorgulama yapacağınız bir durum ortada yok. “Bu parti adayının yaptıkları, yapmadıkları ortada. Ben bu partiye bu yüzden oy veririm, vermem” demek pek bir anlam ifade etmiyor.

Çünkü tüm bu icraatleri artık Büyükşehir Belediyesi yapacak.

İşte bu noktada en önemli konu ilçe belediyesiyle, Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir uyum içinde olması gerektiğidir. Eğer bu uyum ve birliktelik sağlanırsa o zaman Bodrum’a yatırım gelir.

Dolayısıyla bence belediye başkan adaylarına “Bodrum için ne yapacaksın?” diye soracağımıza; “Büyükşehir Belediyesi’yle nasıl uyum içinde olacaksın” diye sormalıyız.

Kısaca belirteyim; Büyükşehir Belediyesi istemedikçe seçilen aday dünyanın en iyi belediye başkanı da olsa bu hiçbir şey ifade etmeyecek, benden söylemesi…İLK YORUMU SİZ YAPIN...