OYBİRLİĞİ!

| 25.11.2010 11:52
2257 0

Bodrum’da Kasım ayının belediye meclis toplantısına katıldım ve başından sonuna kadar izledim. Elimden geldiğince meclis toplantılarına gitmeye çalışıyorum. Bu ayki toplantıya özellikle gittim çünkü Bodrum Belediyesi’nin 2011 bütçe görüşmesi yapıldı ve bütçe karara bağlandı.

Şimdi sıkı durun, her yıl yüzbinlerce turistin geldiği koskoca Bodrum’un 1 yıllık bütçesi sadece 65 milyon lira (eski parayla 65 trilyon lira). Açıkçası bana komik geldi. Bu parayla hangi yatırımı yapabilirsiniz, Bodrum’u nasıl ileri götürebilirsiniz. Gerçekten belediyenin işi çok zor, hele bu bütçenin ciddi bir oranı sadece personel gideri olarak düşünülürse daha da zor!

Elbette sadece Bodrum’un değil yarımadada ki hemen hemen tüm belediyelerin durumu aynı. Hep söylüyorum, işini iyi yapan belediyeler adeta mucize yaratıyor. Bu bütçelerle ne yapacaksınız, nasıl yapacaksınız anlaşılır gibi değil. Ama bir şekilde oluyor.

Bu rakamları görünce devletin Bodrum’a daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini bir kere daha anladım. Tamam su, kanalizasyon gibi konularda destekler geliyor ama Bodrum gibi bir turizm markası için asla yeterli değil.

Bodrum’un bütçesinin 65 değil, 165 hatta 265 trilyon olması gerekir ki hala çözülememiş mega sorunlar bir an önce çözülsün, Bodrum ismi gibi hak ettiği yere gelsin.

Bütçe konusu dışında son toplantılarda dikkatimi çeken başka bir konu ise Bodrum Belediye Meclisi’nin büyük oranda işbirliği içinde olması. Mesela bu ay ki tüm kararlar oybirliğiyle alındı. Geçtiğimiz toplantılarda da durum pek de farklı değildi.

Ne var bunda demeyin, bir belediye meclisinin 9’u CHP, 6’sı DP’li olunca oybirliğinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Belediye başkanı meclisin azınlık partisinin üyesi. Mecliste çoğunluk CHP’de. Ama buna rağmen hemen hemen tüm kararlar oybirliğiyle alınıyor. Açıkçası burada Mehmet Kocadon’un birleştirici etkisi kadar CHP’li meclis üyelerinin de duruşu ve Bodrum’a sahip çıkması çok takdire şayan.

Hatta toplantıda başkan bu durumla ilgili Galatasaray Başkanı Adnan Polat’a da göndermede bulundu!

Biliyorsunuz Galatasaray yönetiminde bu aralar ciddi bölünmeler var. Mehmet Helvacı ve grubu, başkan Adnan Polat ve grubuna adeta baş kaldırmış durumda. Cemal Özgörkey yönetimden istifa etti. Son toplantıda her ne kadar birlik mesajı verilse de Galatasaray’da kazan kaynıyor.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da meclis toplantısında gördüğü iyi bir Galatasaraylı hatta Adnan Polat’ın daha önce danışmanlığını yaptığı bir dostuna takıldı. Başkan Kocadon “Adnan Polat’a söyle bizi örnek alsın. Bak bizim uyumumuza arkadaşlarımızla ne güzel çalışıyoruz. Söyle Polat’a bizi incelesin” dedi.

Gerçekten de Bodrum Belediye Meclisi’nin şu 16 aydaki uyumu çok güzel. Umarım bu kadar kısıtlı bütçeye rağmen bu birliktelik ve işbirliği aynı şekilde devam eder. Zira Bodrum bir de güç kavgasını kaldıracak enerjiye sahip değil.

Buradan CHP’li ve DP’li tüm meclis üyelerini kutluyorum.İLK YORUMU SİZ YAPIN...