NEDEN BU KADAR SICAK!

| 23.06.2008 18:15
2282 0

Sıcak bir bastı, pir bastı! Birkaç gün önce ofisimizin dışında güneşte sıcaklığı ölçtük, tam 53 dereceyi gördük termometrede.

Pazar günü Kumbahçe’de denize giriyorum. Hemen herkesin ortak sorunu sıcak! Ancak bir cümle aklıma takılıyor. Herkes diyor ki “1-2 yıldır son yılların en sıcak günlerini yaşıyoruz, acaba neden? Bu küresel ısınma gerçekten çok etkili!”

Halbuki durum çok basit!

Doğada her şey dengelidir. Ağaçların yaydığı oksijenden, deniz suyu sıcaklığına kadar her şey bir denge içinde yürür gider. Ama Bodrum’un son 5 yıldır gittikçe betonlaşıp, ormanlarının yanması nedeniyle doğal denge tamamen yok oldu.

Bir düşünün; yemyeşil orman dolu olan yerler bugün bembeyaz beton ormanlarına döndü. O binaların sıcak havada nasıl ısındığını ve çevreye nasıl bir ısı yaydığını tahmin edin. Daha önce havanın dengesini sağlayan ağaçların yerini beton alınca sıcaklık acaba kaç derece artar!

Ya deniz!

Yasa dışı, plansız doldurulan deniz, gittikçe karayla birleşmek üzere! Balıkçıların ekmeğiyle oynanıyor, ekolojik sistemin önemli parçası deniz canlıları ölüyor. Deniz yavaş yavaş karaya dönüyor. Sizce bu durum sıcaklığı nasıl etkiler?

Şimdi bir daha düşünelim bakalım;

Acaba neden son 5 yılda hava bu kadar sıcak?!!!


İLK YORUMU SİZ YAPIN...